4.ΧΡΗΣΙΜΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

• Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας •

23-2147497188Ο Εσωτερικός Κανονισμός του Νηπιαγωγείου Πλαταμώνα απευθύνεται στους γονείς – κηδεμόνες και στοχεύει στην εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου στα πλαίσια ενός κλίματος σωστής επικοινωνίας, αλληλοσεβασμού, αλληλοβοήθειας, συνεργασίας, υπευθυνότητας και δημοκρατικού πνεύματος.

Μετά την αναμόρφωση που πραγματοποιήθηκε για τη Σχολική Χρονιά 2023 – 2024 στο Νηπιαγωγείο Πλαταμώνα, σας παραθέτουμε το νέο επικαιροποιημένο και εγκεκριμένο Εσωτερικό Κανονισμό λειτουργίας μας.

ΝΓ Πλαταμώνα, Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας ~ 2023-2024

• Εσωτερικός Κανονισμός Σχολικής Μονάδας (Δ.Α.Ι) •

&

• Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείριση πυρκαγιών, ακραίων καιρικών φαινομένων, τεχνολογικών καταστροφών και ΧΒΡΠ περιστατικών •

O σκοπός του Εσωτερικού Κανονισμού Σχολικής Μονάδας (Δ.Α.Ι) και του Μνημονίου Ενεργειών  για τη διαχείριση των διαφόρων καταστροφών, είναι η διαμόρφωση ενός συστήματος αποτελεσματικής αντιμετώπισης καταστροφικών φαινομένων για την προστασία της ζωής, της υγείας των εγκαταστάσεων, καθώς και η προστασία του φυσικού περιβάλλοντος.

Οι πιο σοβαροί κίνδυνοι πηγάζουν από Φυσικά αίτια όπως: φωτιές πλημμύρες σεισμοί τσουνάμι τυφώνες κλπ., Ανθρωπογενή αίτια όπως: αμέλεια ατυχήματα τρομοκρατικές ενέργειες κοινωνικές αναταραχές και Αίτια από ανεπαρκή λειτουργία εγκαταστάσεων και υπηρεσιών του κτιρίου.

Επικαιροποιημένο  Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση πυρκαγιών, ακραίων καιρικών φαινομένων, τεχνολογικών καταστροφών και ΧΒΡΠ περιστατικών  Νηπιαγωγείου Πλαταμώνα Σχολ. έτος 2023-2024.

ΝΓ Πλαταμώνα_Εσωτερικός Κανονισμός – Μνημόνιο Ενεργειών Διαχείρισης Εκτάκτων Αναγκών_2023-24

• Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου •

Γνωρίζουμε ότι η πατρίδα μας βρίσκεται σε μία από τις πλέον σεισμογενείς ζώνες του πλανήτη. Για πολλές περιοχές της Ελλάδας ο κίνδυνος από τους σεισμούς είναι μεγάλος. Όλοι οι οικισμοί της χώρας μπορούν να πάθουν ζημιές, μεγάλες ή μικρές από ένα σεισμό. Για το λόγο αυτό, χρειάζεται να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε για να προστατευτούμε σε τέτοιες δύσκολες ώρες. Το βασικότερο όλων είναι η ετοιμότητα, που προκύπτει από την κατάλληλη ενημέρωση και προετοιμασία.

Επικαιροποιημένο  Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου Νηπιαγωγείου Πλαταμώνα Σχολ. έτος 2023-2024

ΝΓ Πλαταμώνα_ΟΑΣΠ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΓΙΑ ΣΕΙΣΜΟ_2023-2024

• Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Διδασκαλίας Νηπιαγωγείου Πλαταμώνα (2023-2024) •

• Οδηγίες για την εύρυθμη λειτουργία του  Νηπιαγωγείου Πλαταμώνα κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2023-2024 •

Για την ενημέρωσή σας, πατήστε

Οδηγίες για την εύρυθμη λειτουργία του ΝΓ Πλαταμώνα (2023-2024)

• Υγιεινή Διατροφή στο Νηπιαγωγείο – Υγιεινό Κολατσιό•

Συμβουλές Διατροφής, Υπουργείο Υγείας

• Πλατφόρμα Edupass (για Δήλωση Self Test) •

Δελτίο Τύπου ΥΠΑΙΘ → Πλατφόρμα Edupass – Δελτίο Τύπου ΥΠΑΙΘ (26-10-21)

• Ενημερωτικό σημείωμα για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και τη διδασκαλία Αγγλικής Γλώσσας κατά το σχολικό έτος 2021-2022 και εφεξής •

Για την ενημέρωσή σας, πατήστε Εργαστήρια Δεξιοτήτων και Αγγλική Γλώσσα στο Νηπιαγωγείο 2021-2022

• Οδηγίες για γονείς και κηδεμόνες (μέτρα προφύλαξης από τον ιό (SARS-CoV-2) που προκαλεί τη νόσο COVID-19 •

Με Ασφάλεια στο Σχολείο και στο Σπίτι

Τα ατυχήματα με θύματα τα παιδιά είναι πολλά, όπως τροχαία, πτώσεις, δηλητηριάσεις, εγκαύματα, πνιγμός, και άλλα. Όταν είναι μικρά, τα παιδιά είναι ιδιαίτερα επιρρεπή στα ατυχήματα, γιατί από τη φύση τους είναι γεμάτα περιέργεια και δεν έχουν ανεπτυγμένη την αίσθηση του κινδύνου.

Είναι σημαντικό, από την πιο μικρή ηλικία, να τους μάθουμε να αναγνωρίζουν τους κινδύνους και πως να τους αποφεύγουν. Ας έχουμε όμως υπόψη, ότι σε αυτές τις ηλικίες, τα παιδιά δεν έχουν ακόμα την ωριμότητα να χρησιμοποιήσουν πάντα αυτά που έχουν μάθει, ως εκ τούτου για την ασφάλειά τους πρέπει να υπάρχει σωστή επίβλεψη. Φυλλάδιο του Ελληνικού Ινστιτούτου Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας

Για την ενημέρωσή σας, πατήστε ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

• Οδηγός  Γονέα •

page2  Αγαπητοί γονείς,

Με την έκδοση του βιβλίου του Υπουργείου Παιδείας  που σας παραθέτουμε, φιλοδοξούμε να σας πληροφορήσουμε για ζητήματα που αφορούν τη λειτουργία του ολοήμερου νηπιαγωγείου, να σας βοηθήσουμε να αντιμετωπίσετε κάποια ζητήματα που ενδεχομένως να χρειαστούν ειδική μέριμνα εκ μέρους σας και να σας δώσουμε κάποιες απλές πρακτικές συμβουλές, που σχετίζονται με την πορεία του παιδιού στο νηπιαγωγείο.

Για την ενημέρωσή σας, πατήστε ΟΔΗΓΟΣ-ΓΟΝΕΑ.pdf

ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΟΝΕΑ ΓΙΑ ΙΣΤΟΤΟΠΟ

• Σχολικός Οδηγός για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών των Δημοσίων Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων •

Ο Σχολικός Οδηγός απευθύνεται στους γονείς κηδεμόνες των μαθητών/τριών των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων. Σκοπός του είναι μέσω της παροχής απλών και χρηστικών πληροφοριών να αποτελέσει ένα σημαντικό εργαλείο στη διάθεση των γονέων/κηδεμόνων που θα ενισχύσει τη συνεργασία τους με τους εκπαιδευτικούς και συνακόλουθα θα συμβάλει στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Πιο συγκεκριμένα ενημερώνει τους γονείς/κηδεμόνες για πρακτικά ζητήματα που αφορούν μεταξύ άλλων στην εγγραφή στο σχολείο, στα δικαιολογητικά εγγραφής, στις ημερομηνίες έναρξης και λήξης των μαθημάτων, στην επικοινωνία με το σχολείο, στις υπηρεσίες και στις δομές υποστήριξης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Για την ενημέρωσή σας, πατήστε ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ