27 Σεπτεμβρίου 2024 – 11η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σήμερα Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου γιορτάσαμε την 11η  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Συζητήσαμε για την αξία του αθλητισμού στη ζωή μας και την υγεία μας και για το ποια αθλήματα γνωρίζουμε και μας αρέσουν.

Στον αύλειο χώρο του σχολείου μας υλοποιήθηκαν δραστηριότητες φυσικής αγωγής.

Η μέρα μας έκλεισε με  την απονομή μεταλλίων!

20240927 122918 20240927 122901

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

desk 5180858 1280

Αγαπητοί γονείς,

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ με ΥΓΕΙΑ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ και ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ !

Ο αγιασμός της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 8:30 στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Πηγής.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ, ΙΟΥΝΙΟΣ 2024

Οι τελευταίες μέρες του σχολείου μας κύλησαν ευχάριστα με αποκορύφωση την καλοκαιρινή μας εκδήλωση που έγινε στην αυλή του νηπιαγωγείου μας σε συνεργασία με τα όμορα νηπιαγωγεία Λυγαριάς και Μουριάς.

Παρουσιάσαμε στους γονείς ποιήματα και τραγούδια με θέμα τις καλοκαιρινές διακοπές. Ακολούθησε θεατρικό παιχνίδι και κέρασμα στα παιδιά μαλλί της γριάς και φυσικά παγωτό.

Έγινε απονομή αναμνηστικών διπλωμάτων στα παιδιά.

20240617 094135

Ευχαριστούμε πάρα πολύ το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων των σχολείων μας για τα κεράσματα και τις λιχουδιές που μας πρόσφεραν.

Ευχόμαστε σε όλους μέσα από την καρδιά μας καλό καλοκαίρι με υγεία,  όμορφες στιγμές  και ατελείωτο παιχνίδι για τα αγαπημένα μας παιδιά!

20240611 090630 20240605 102913

ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΝΗΠΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

art 2578353 960 720

Η καθημερινή επαφή με το Δημοτικό Σχολείο μιας και βρίσκεται δίπλα μας όπως επίσης πολλές κοινές δράσεις (εκκλησιασμός, εθνικοί επέτειοι, πολιτιστικές  δράσεις κ.α.)  και εκδηλώσεις πλαισίωσαν το σχέδιο δράσης που αφορούσε την ομαλή μετάβαση των νηπίων από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο.

Ολοκληρώσαμε το πρόγραμμα με ανταλλαγή επισκέψεων των μαθητών της Α’ τάξης στο νηπιαγωγείο μας και των νηπίων αντίστοιχα στην Α’ τ’αξη  και επίσης συμμετείχαμε στην εκδήλωση του κέντρου κοινότητας του Δήμου Πύλης σε συνεργασία με τα σχολεία μας και παρουσιάσαμε στους γονείς παλιά παραδοσιακά παιχνίδια. Οι μαθητές του νηπιαγωγείου συνεργάστηκαν με τους  μαθητές της Α’ τάξης.

Ανακυκλώστε ! … τον Πλανήτη ΣΩΣΤΕ ! τέλος ! (εργαστήρια δεξιοτήτων, 2ος θεματικός άξονας , ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ / Οικολογία)

20240403 103717

Τελειώνοντας τα εργαστήρια δεξιοτήτων με θέμα την ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ, φτιάξαμε μια σχετική αφίσα. Υποσχεθήκαμε ότι θα κάνουμε πάντα ανακύκλωση πετώντας τα άχρηστα στους ΣΩΣΤΟΥΣ κάδους και ότι θα μεταφέρουμε το μήνυμα της ανακύκλωσης και στους μεγάλους !

Ο κύριος και η κυρία μας θα μας βραβεύσουν κιόλας !!!

βραβειο ανακυκλωσης