Ομαλή μετάβαση – Επίσκεψη στο Δημοτικό σχολείο Πετρανών

Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό επισκεφθήκαμε σήμερα 5 Ιουνίου το Δημοτικό σχολείο Πετρανών.

Τα νήπια  αφού ξεναγήθηκαν από το διευθυντή του  σχολείου σε όλες τις τάξεις του σχολείου και στους χώρους που έχει, μέσα και έξω  έκαναν το  μάθημα  της μελέτης Περιβάλλοντος μαζί με τα παιδιά της πρώτης  δημοτικού με θέμα η χελώνα Καρέτα καρέτα.

Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο μάθημα έκαναν ερωτήσεις συμπλήρωσαν την άσκηση που τους δόθηκε με τη βοήθεια των μαθητών της πρώτης και έφυγαν χαρούμενα .

Στο νηπιαγωγείο συνεχίσαμε το μάθημα για τη χελώνα Καρέτα Καρέτα βλέποντας σχετικό υλικό στο διαδίκτυο από την  περιβαλλοντική  ομάδα  για την προστασία της χελώνας Αρχέλων και τη WWF.

Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας, ΑΡΧΕΛΩΝ