ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

23 Απριλίου.Παγκόσμια ημέρα βιβλίου.

Απρ 201526

Η 23η Απριλίου καθιερώθηκε σαν παγκόσμια ημέρα του βιβλίου.Με το βιβλίο ασχοληθήκαμε  και όταν οργανώσαμε τη δανειστική μας βιβλιοθήκη.Όλο αυτό το διάστημα τα παιδιά δανείστηκαν αρκετά βιβλία και ήταν πιο εύκολο να εκφραστούν για τη σπουδαιότητά τους!!!!

Μιλήσαμε για τους συγγραφείς και για τη διαδικασία που χρειάζεται για να φτάσει ένα βιβλίο στα χέρια μας.Ρώτησα τα παιδιά ποιο είναι το αγαπημένο τους βιβλίο και κάναμε την ακόλουθη εργασία.HPIM7217

HPIM7216

HPIM7215

Στη συνέχεια ζωγραφίσαμε το βιβλίο που θα μας άρεσε να γράψουμε ως συγγραφείςHPIM7213

HPIM7212

HPIM7211

Διαβάσαμε και ζωγραφίσαμε το ποίημα που είδαμε στο διαδίκτυο.HPIM7214

Στη συνέχεια αποφασίσαμε να γίνουμε και εμείς συγγραφείς δημιουργώντας το δικό μας βιβλίο.Μέσα σε ένα κουτάκι κλείσαμε λέξεις που μας άρεσαν και τραβήξαμε μερικές τυχαία χωρίς να τις βλέπουμε.Με βάση αυτές δημιουργήσαμε το παραμύθι μας.Οι λέξεις ήταν:Ζούγκλα ,λιοντάρι,σκίουρος,σχήματα,τριαντάφυλλο, πεταλούδα,δεντρόσπιτο,πάνθηρας.πίθηκος.Αφού έγινε η σύνθεση του παραμυθιού ο καθένας ανέλαβε να εικονογραφήσει αυτό που πρότεινε.Στό τέλος όλοι μαζί με κολλάζ φτιάξαμε το εξώφυλλο και η Έλενα έγραψε τον τίτλο.

HPIM7494

HPIM7495

“ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ”

Αυτόν τον τίτλο δώσαμε.Έτοιμο το παραμύθι

Είμαστε χαρούμενοι γιατί σήμερα γίναμε μικροί συγγραφείς και η κυρία μας περήφανη για εμάς!!!!!!!!!!!

από κάτω από: Παγκόσμιες ημέρες| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 23 Απριλίου.Παγκόσμια ημέρα βιβλίου.

Τα σχόλια είναι κλειστά.