Εγγραφές 2024-25

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Εγγραφές 2024-25

Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία θα πραγματοποιηθούν  ηλεκτρονικά από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Δικαίωμα εγγραφής  στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25,  έχουν μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2020.

Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα.

Α. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Για την εγγραφή του προνηπίου ο γονέας/κηδεμόνας πρέπει να ακολουθήσει τα εξής βήματα:

• Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής  https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του. Η είσοδος στην Ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας     Ψηφιακής Πύλης (gov.gr)   γίνεται με τη χρήση των κωδικών taxisnet.
  • Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας (κινητό, e-mail) ώστε να ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.

Β. ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ Ο ΓΟΝΕΑΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ:

α) τα στοιχεία του προνηπίου για το οποίο αιτείται την εγγραφή.

β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του την οποία τεκμηριώνει αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας.

γ) το ονοματεπώνυμο άλλου/λων τέκνου/ων,  που φοιτά/τούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα.

δ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του προνηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

ε) τα στοιχεία των συνοδών των προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρησή τους από τη σχολική μονάδα και

στ) επιλέγει τη δήλωση: “Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του προνηπίου”.

Τα δικαιολογητικά θα προσκομίζονται στη σχολική μονάδα μετά την κατάθεση της αίτησης κατόπιν ραντεβού.

Τα παραστατικά που θα απαιτηθεί να προσκομίσει κατά την επίσκεψή του στη σχολική μονάδα είναι:

1) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ).

2) Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή/τριας από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται.

3) Γνωμάτευση από ΚΕ.ΔΑ.ΣΥ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Επικοινωνία με το σχολείο: 2273086617

Ώρα επικοινωνίας με τη Διεύθυνση του σχολείου: 13:00-13:30.

mail: mail@nip-palaiok.sam.sch.gr

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

Εγγραφές 2023-24

Για το σχολικό έτος 2023-2024 οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία θα πραγματοποιηθούν  ηλεκτρονικά από 1 έως 20 Μαρτίου 2023.

Δικαίωμα εγγραφής  στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-24,  έχουν μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2019.

Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα.

Α. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

• Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής https://proti-eggrafi.services.gov.gr/και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.Η είσοδος στην Ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας     Ψηφιακής Πύλης (gov.gr)   γίνεται με τη χρήση των κωδικών taxisnet.

α) τα στοιχεία του προνηπίου για το οποίο αιτείται την εγγραφή.

ε) τα στοιχεία των συνοδών των προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα και

1) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ).

Επικοινωνία με το σχολείο: 2273086617

mail: mail@nip-palaiok.sam.sch.gr