ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλει ο γονέας/κηδεμόνας μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/.

Στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25, μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2020.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ στην πλατφόρμα https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

• Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.
  • Χρήση κωδικών: Οι γονείς κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία  «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών-διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  • Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: Κατά την είσοδό του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.

Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:

α) τα στοιχεία του προνηπίου-νηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή. Τα στοιχεία των τέκνων είναι συμπληρωμένα και οι γονείς/κηδεμόνες επιλέγουν το/τα τέκνο/α για το/τα οποίο/α επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση,

β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σχετικό αποδεικτικό έγγραφο σε ψηφιακή μορφή όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας,

γ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του προνηπίου-νηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου,

δ) τα στοιχεία των συνοδών των προνηπίων-νηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρησή τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του προνηπίου-νηπίου».

Τα δικαιολογητικά που προσκομίζονται από τους γονείς μετά την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης  κατά την επίσκεψη τους στη σχολική  μονάδα είναι :

• Αίτηση  εγγραφής
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή,
  • Βιβλιάριο Εμβολίων, του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  • Λογαριασμός  ΔΕΚΟ ή μισθωτήριο συμβόλαιο ή Εκκαθαριστικό Εφορίας από τα οποία φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας νηπίου
  • Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
  • Πιστοποιητικό γέννησης

Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία στο Νηπιαγωγείο.

Ωράριο εγγραφών: 12:00 -13:00

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2271055725

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 27-28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς,

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, τα παιδιά θα έρθουν στο Σχολείο στις 10:00 η ώρα για να γιορτάσουμε την επέτειο της 28ης Οκτώβριου. Μετά το πέρας της γιορτής, τα παιδιά με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών θα μεταβούν στο χώρο για την κατάθεση στεφάνων. Παρακαλείσθε να βρίσκεστε στο σημείο που τελειώνει η παρέλαση (περίπτερο) στις 12:00-12:30, για να παραλάβετε τα παιδιά σας.

Το Σάββατο 28 Οκτωβρίου, στις 9:30 τα παιδιά με τη συνοδεία των γονέων τους μπορούν να έρθουν στην εκκλησία για τη Δοξολογία. Στις 10:15 παρακαλείσθε να βρίσκεστε όλοι στο χώρο της παρέλασης (Ηρώο Πεσόντων), καθώς στις 10:30 θα ξεκινήσει η επιμνημόσυνη δέηση, η κατάθεση στεφάνων και θα ακολουθήσει η μαθητική παρέλαση. Μόλις ολοκληρωθούν οι διαδικασίες παρακαλείσθε να παραλάβετε τα παιδιά από το σημείο που τελειώνει η παρέλαση.

Με εκτίμηση,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 27-28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΡΩΤΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

Η σχολική χρονιά στο νηπιαγωγείο μας ξεκίνησε δημιουργικά, τις ημέρες που μας πέρασαν μάθαμε το αρχικό του ονόματός μας, το ζωγραφίσαμε και παίξαμε αντίστοιχα παιχνίδια. Έπειτα, διαβάσαμε και ζωγραφίσαμε το παραμύθι ¨το μαγικό φιλάκι” για την ομαλή προσαρμογή μας στο σχολείο. Συνεχίσαμε με τον κύριο Φθινοπωρούλη ως θεματική ενότητα, ζωγραφίσαμε πανέμορφα δέντρα και τέλος με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ζώων συζητήσαμε για τα ζώα, για το πως συμπεριφερόμαστε απέναντι τους και φτιάξαμε χαριτωμένες γατούλες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΩΤΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ !

Σας καλωσορίζουμε στο νηπιαγωγείο μας για το σχολικό έτος 2023-2024, σας υποδεχόμαστε με αισθήματα χαράς, αγάπης και ενδιαφέροντος. Το νέο ταξίδι μας ξεκινά με φιλοδοξίες, προσδοκίες και όνειρα για καινούριες γνώσεις, εμπειρίες και επιτυχίες.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας εύχονται μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά για τους μαθητές και μια εποικοδομητική συνεργασία με τους γονείς και κηδεμόνες.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ !

Καλημέρα κόσμε!