ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ  2022-2023

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ   2022-2023

Στο Νηπιαγωγείο για το σχολ. έτος 2022-2023 εγγράφονται μαθητές/τριες γεννημένοι/ες το 2018 .

Την εγγραφή του μαθητή κάνει ο γονέας ή ο νόμιμος κηδεμόνας αυτού. Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων την εγγραφή κάνει αυτός που έχει την επιμέλεια.

Οι εγγραφές  θα πραγματοποιούνται  από 1 Μαρτίου μέχρι  20 Μαρτίου 2022 ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση  https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλει ο γονέας/κηδεμόνας για το Νηπιαγωγείο που ανήκει, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας του σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου.

Την περίοδο των εγγραφών, για οποιαδήποτε απορία ή  βοήθεια, μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά στο 26660-31001 ή μέσω mail (mail@nip-neraid.thesp.sch.gr).

ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Σύμφωνα με το Υ.ΠΑΙ.Θ για την εγγραφή νηπίου/προνηπίου οι γονείς /κηδεμόνες πρέπει να ακολουθήσουν τα εξής βήματα:

• Χρήση κωδικών: οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδο τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr), αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  • Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https//proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του
  • Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: Κατά την είσοδό του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) και του κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησης του.

Για την υποβολή αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:

• τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτούνται εγγραφή.
  • Τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.
  • Τα στοιχεία άλλου/ων τέκνου/ων, που φοιτούν στην ίδια μονάδα.
  • Τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων /προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρησή τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: “ Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου /προνηπίου”.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ

1. Αίτηση εγγραφής- Υπεύθυνη δήλωση.
  2. Πιστοποιητικό γέννησης. Το Πιστοποιητικό  αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool και  δεν απαιτείται η προσκόμισή του από τους γονείς.
    Οι αλλοδαποί μαθητές, που δεν δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης, μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή  ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.
  3. Αποδεικτικό στοιχείοαπό το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίαςτου μαθητή.
  4. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού  ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  5. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) θα το προμηθευτείτε από το σχολείο. Μπορεί να προσκομιστεί έως και την έναρξη των μαθημάτων, τον Σεπτέμβριο 2022.
  6. Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα/κηδεμόνα ότι αναλαμβάνει την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου. Θα την προμηθευτείτε από το σχολείο.

Στην περίπτωση των μαθητών/-τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Δ.Υ. ή κρατικό ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη κρατική αρμόδια υπηρεσία. Επισημαίνεται ότι η γνωμάτευση αυτή δεν  αποτελεί  προϋπόθεση εγγραφής του μαθητή/τριας στο νηπιαγωγείο, διευκολύνει όμως την οργάνωση για υποστήριξη μαθητών με ΕΕΑ.

Επισημαίνεται ότι τα προνήπια που φοιτούν στο σχολείο μας δεν χρειάζεται να κάνουν καμία ενέργεια,  η εγγραφή τους  στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα.

Η προσκόμιση των δικαιολογητικών στη σχολική μονάδα θα γίνεται κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού. Τηλέφωνο επικοινωνίας 26660-31001

Η  ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ  ΤΟΥ  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Λαγού Αρετή

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΝΕΡΑΙΔΑΣ ΦΙΛΙΑΤΩΝ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.