Εκδρομήηηη!!!

Η εκδρομή μας για την λήξη της σχολικής χρονιάς έγινε στο Ελληνικό. Γονείς και παιδιά απολαύσαμε μια όμορφη μέρα που είχε απο όλα! και επίσκεψη σε φάρμα ζώων και επίσκεψη στο υπέροχο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης “Παπαγιάνη” και καφεδάκι και αναψυκτικά κάτω από έναν δροσερό πλάτανο. Μα πάνω από όλα είχε τα λαμπερά ματάκια των παιδιών και τα ροδαλά τους μαγουλάκια από τον ήλιο και την χαρά!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Η  επίσκεψη μας μαζί με τους γονείς στην φάρμα του κ. Παναγιώτη στο Ελληνικό.

Τα φιλοζωικά αισθήματα των παιδιών σε έξαρση!!!

Bραβείο συμμετοχής στο πρόγραμμα Ανακύκλωσης

Για άλλη μια χρονιά φτάνουμε στο τέλος με το πρόγραμμα Ανακύκλωσης του Δήμου Ιωαννιτών Follow green. Η βράβευση των πρώτων σχολείων σε ανακυκλώσιμα υλικά έγινε στα παλαιά σφαγεία. Αντιπροσωπεία παιδιών του Νηπιαγωγείου μας συμμετείχε στη γιορτή βράβευσης. Τα παιδιά απόλαυσαν τα παιχνίδια που είχαν οργανώσει και πήραν το βραβείο συμμετοχής μας!

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία

“Οι πασάδες στα Γιάννενα και η νεραϊδοβασίλισσα”

Θεατρικές διαδρομές στα σοκάκια του κάστρου.

Η δράση «Πασάδες στα Γιάννενα» είναι μια περιπατητική  90λεπτη περιήγηση που περιλαμβάνει στάσεις σε εξωτερικούς χώρους μνημείων εντός της Καστροπολιτείας, καθώς και ένα μικρό μέρος της παραλίμνιας ζώνης. Ακούσαμε  ιστορίες όπως έχουν διαφυλαχθεί όλα αυτά τα χρόνια από την προφορική παράδοση με έναν ευρηματικό τρόπο: με αφηγηματικά θεατρικά δρώμενα!

Ένα υπέροχο πρωϊνο στο κάστρο, που  μέσα από τις «Πύλες του χωροχρόνου» που με κόπο ανοίγαμε μας μετέφεραν πίσω, στα στα χρόνια της Μαρίας -Αγγελίνας Παλαιολογίνας και των θρύλων της λίμνης.

Τα παιδιά συμμετείχαν ένθερμα σε όλα τα δρώμενα και όταν τελείωσε η περιήγηση πήραμε το πρωϊνό μας στο Ιτς- Καλέ. Μαγεία!

Ευχαριστούμε τις διοργανώτριες και εμψυχώτριες  του προγράμματος γιατί το απόλαυσαν όσο και εμείς.

Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο

ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε αποτελεί ένα οραματικό σχολείο που λειτουργεί ως Κοινότητα. Στην καθημερινή σχολική ζωή δίνει ευκαιρίες να ασχοληθούν όλοι (μαθητές, εκπαιδευτικοί, διοίκηση, γονείς, τοπική κοινότητα) με τα κοινά και τη διαχείρισή τους μέσα σε πνεύμα ομαδικό και συνεργασίας. Είναι ένα σχολείο που υπηρετεί τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, προάγει την αειφορία και τον πολιτισμό και διαμορφώνει ενεργούς και δημιουργικούς πολίτες.

Είμαστε κι εμείς εκεί…

Νηπιαγωγείο Νεοχωρόπουλου

Σχέδιο Δράσης 2023-2024

Το σχέδιο Δράσης της φετινής χρονιάς ήταν η διαμόρφωση της αυλής.

Σημειώσαμε σημαντική βελτίωση της αισθητικής του αύλειου χώρου, αύξηση των περιοχών παιχνιδιού, των φυσικών οικοσυστημάτων, της περιοχής πρασίνου, προώθηση του δημιουργικού παιχνιδιού και της καλλιέργειας περιβαλλοντικής συνείδησης.

Συνδέσαμε το Πρόγραμμα σπουδών του νηπιαγωγείου με τον αύλειο χώρο (ρουτίνες φροντίδας φυτών, ημερολόγια παρατήρησης κ.α), οι οποίες συνέβαλλαν θετικά στη μάθηση αλλά και στη στάση των νηπίων απέναντι στο σχολείο και στο περιβάλλον.

Ενισχύθηκε η πεποίθηση πως όταν το σχολείο φιλοξενεί δράσεις σύμπραξης και συνεργασίας μεταξύ μαθητών, εκπαιδευτικών, οικογενειών και ειδικών, ενισχύεται η εξωστρέφεια του σχολείου και το άνοιγμα στην κοινωνία.

Εδώ η δράση μας από την αρχή ως το τέλος!

Οικολογικά σχολεία

Οικολογικά Σχολεία – Δίκτυο Περιβαλλοντικής
Εκπαίδευσης

Το Πρόγραμμα αποτελεί διεθνές δίκτυο, ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1995 και απευθύνεται σε σχολεία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων.
Ο στόχος
Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή στάσης των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον, μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες στη λήψη αποφάσεων, στο σχεδιασμό και στην εφαρμογή των δράσεων, ώστε τα σχολεία να γίνουν κοινότητες αειφορικής συμβίωσης σε παιδαγωγικό αλλά και πρακτικό επίπεδο. Αυτό επιτυγχάνεται με την διαμόρφωση και την εφαρμογή του «Οικοκώδικα» (ένα σύνολο κανόνων περιβαλλοντικής συμπεριφοράς), καθώς και την εφαρμογή ενός Περιβαλλοντικού Σχεδίου Δράσης (αφορά τον περιβάλλοντα σχολικό χώρο και την μετατροπή του σε καθαρό, όμορφο, ανθρώπινο και φιλικό).

Στο πλαίσιο ένταξης του σχολείου μας στο πρόγραμμα: «Οικολογικά σχολεία», και μετά την
υλοποίηση σειράς δράσεων και προγραμμάτων, με στόχο τον αειφορικό προσανατολισμό
του νηπιαγωγείου μας, μαθητές και εκπαιδευτικοί καταλήξαμε στη σύνταξη ενός συνόλου
γενικών κανόνων συμπεριφοράς οικολογικής συνείδησης που αφορούν όλους μας.

Ο δικός μας Οικοκώδικας!

Επίσκεψη στο 24ο Δημοτικό Σχολείο

Στο πλαίσιο της ομαλής μετάβασης των νηπίων στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα, το Δημοτικό σχολείο, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το 24ο Δημοτικό Σχολείο όπου θα φοιτήσουν τα νηπιάκια μας τον Σεπτέμβρη.

Ο διευθυντής του σχολείου ο  κ. Χριστοδούλου μας υποδέχτηκε θερμά και μας ξενάγησε σε όλους χώρους.   Μας έδειξε τις μεγάλες τάξεις με τα παιδιά της έκτης και της πέμπτης, την αίθουσα υπολογιστών, την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων όπου μετά από πρόσκληση του γυμναστή έπαιξαν παιχνίδια.

Επισκεφθήκαμε την τάξη της πρώτης ,χαρίσαμε  την αφίσα μας στην δασκάλα και τους μαθητές  ,και καταλήξαμε στην τάξη του Νηπιαγωγείου. Εκεί η κ. Αλεξάνδρα μας υποδέχτηκε με χαρά γνωριστήκαμε με τα παιδιά της δικής της τάξης και τραγουδήσαμε μαζί. Ευχαριστούμε πολύ τον διευθυντή και όλους τους συναδέλφους που έκαναν όμορφη αυτή την εμπειρία των παιδιών  και έφυγαν έχοντας μόνο  θετικά συναισθήματα για το Δημοτικό Σχολείο.

Πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής

Η επίσκεψη μας στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Ιωαννίνων μόνο ενθουσιασμό προκάλεσε! Η οργάνωση , η μεταφορά και η επικοινωνία με τα παιδιά από τους υπεύθυνους της Τροχαίας ήταν άψογη.

Η χαρά της Αλληλεγγύης!

Η συμμετοχή μας στη δράση “Στείλε κι εσύ ένα καπάκι κάνε δώρο καροτσάκι”, που διοργάνωσε ο σύλλογος παραπληγικών Ν. Πέλλας με σκοπό την προμήθεια αμαξιδίων για όσους αδυνατούν να ανταπεξέλθουν στην αγορά τους. Στη συλλογή καπακιών εκτός από τα παιδιά και τις οικογένειές τους, μας βοήθησαν πολλοί κάτοικοι του Νεοχωρόπουλου και τους ευχαριστούμε. Την μεταφορά ανέλαβε ο μπαμπάς της Ίριδας!