ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

GridArt 20230610 071047555

Τα νήπια του νηπιαγωγείου, που σε λίγους μήνες θα πάνε στο δημοτικό, πραγματοποίησαν επίσκεψη στην Α τάξη του δημοτικού σχολείου Μεταμόρφωσης, για να ενημερωθούν και να πάρουν μια πρώτη “γεύση” για τη νέα σχολική χρονιά.

Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά της πρώτης δημοτικού και την δασκάλα τους για την φιλοξενία!

ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

20230521 122058

Τι μπορούμε να κάνουμε για να έχουμε περισσότερο πράσινο και καθαρό αέρα; Φυσικά να μάθουμε για τα δέντρα, για το δάσος και πως το προστατεύουμε και να κάνουμε τη δική μας δενδροφύτευση στο σχολείο μας.

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΜΟΥΣΕΙΟ

Η παράδοση είναι παρούσα! Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που μας έφεραν παλιά δικά τους αντικείμενα και έτσι καταφέραμε να φτιάξουμε το δικό μας λαογραφικό μουσείο. Τα παιδιά με αυτόν τον τρόπο έμαθαν τη σημασία των μουσείων, το πως δημιουργούνται και τι πλούτο περιλαμβάνουν. Φυσικά υπήρχαν και δικά τους έργα! Τελικά η απόσταση του χρόνου είναι ένα βίωμα μακριά..