Διάχυση Αποτελεσμάτων Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ ΚΑ1 του Νηπιαγωγείου Μάνδρας

Την Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2021 παραγματοποιήθηκε  στην αίθουσα του νηπιαγωγείου Μάνδρας ενημερωτική συνάντηση στα πλαίσια της διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος Erasmus+ KA1 « TEACH, EDUCATE, ACT, MOTIVATE, ! »που υλοποίησε το Νηπιαγωγείο με τη σύμπραξη και άλλων Νηπιαγωγείων υπό το συντονισμό της Πρωτοβάθμιας Εκαίδευσης Λάρισας, την υποστήριξη του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών και την συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στόχος της συνάντησης ήταν να παρουσιαστούν στους εκπαιδευτικούς της ΔΥΕΠ Κουτσόχερο οι θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις που οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί απέκτησαν κατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών μαθημάτων στο εξωτερικό.3    2            1

Πρόσκληση σε τηλεδιάσκεψη

Στα πλαίσια της διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος Erasmus+ KA1
« TEACH, EDUCATE, ACT, MOTIVATE, ! » σας προσκαλούμε στη δράση της σχολής γονέων με θέματα:

• Η δύναμη του παιχνιδιού
  • Story Telling : Δημιουργική αφήγηση για παιδιά
  • Ευτυχισμένοι γονείς – χαρούμενα παιδιά : η διαχείριση του άγχους της καθημερινότητας

που θα λάβει χώρα διαδικτυακά την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 & ώρα 18.00 μ.μ.
μέσω του κάτωθι συνδέσμου  https://us02web.zoom.us/j/8620471760?pwd=M1hPcjQrcWtZS3RybXJxeXNnNFlIZz09

Ενημέρωση για την πλατφόρμα EduPass

Παρακαλούνται επειγόντως οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του νηπιαγωγείου μας να ενημερώσουν την πλατφόρμα EduPass (https://edupass.gov.gr/), με τα στοιχεία των μαθητών.

Από σήμερα 1/11/2021 λειτουργεί η πλατφόρμα Edupass, για ενημέρωση της σχολικής μονάδας σχετικά με τον Covid-19.

Οι μαθητές για να εισέλθουν στο νηπιαγωγείο αύριο Τρίτη 2/11/2021, θα πρέπει να ταυτοποιήσουν τα στοιχεία τους στην εν λόγω πλατφόρμα (χρησιμοποιώντας τους προσωπικούς κωδικούς Taxisnet).

Σύνδεσμος για την πλατφόρμα:

Erasmus days 2021 στο Νηπιαγωγείο Μάνδρας

Στα πλαίσια του εορτασμού Erasmusdays στο νηπιαγωγείο Μάνδρας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2021 ενημερωτική συνάντηση των γονέων και κηδεμόνων αλλά και της τοπικής κοινωνίας για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA1 με τίτλο «Teach educate,act,motivate» που υλοποίησε το Νηπιαγωγείο με τη σύμπραξη και άλλων Νηπιαγωγείων υπο τον συντονισμό της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ν.Λάρισας.Εγινε προβολή οπτικοακουστικού υλικού προς ενημέρωση των παρευρισκομένων ενω υπήρχε στον χώρο και έκθεση φωτογραφίας από τις κινητικότητες που συμμετείχε το νηπιαγωγείο.

ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+KA1 ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΚΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ Π.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος κινητικότητας ERASMUS+KA1,η Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας κα Καραγιώργου Αικατερίνη και οι εκπαιδευτικοί των νηπιαγωγείων Μάνδρας, Ολυμπιάδας και 2ου  Νηπιαγωγείο Ελασσόνας κα Λασπά Δήμητρα,  κα Πλιάρη Ζωή, κα Παπαδοπούλου Ευαγγελία και κα  Σπαθάρα Νίκη ταξίδεψαν στο Λουξεμβούργο.

Οι εκπαιδευτικοί πραγματοποίησαν επιτόπια παρακολούθηση εργασίας (jobshadowing) στο ‘European School Luxembourg I , στο Λουξεμβούργο  από 20/9/2021 μέχρι 24/9/2021.Ακολούθησαν το καθημερινό ωρολόγιο πρόγραμμα του Αγγλικού, Γαλλικού και Γερμανικού Νηπιαγωγείου και της Α’ αγγλικής τάξης δημοτικού, του σχολείου υποδοχής και παρακολούθησαν καλές πρακτικές και καινοτόμες διδακτικές μεθόδους διδασκαλίας. Ήρθαν σε επαφή με εκπαιδευτικά συστήματα της Αγγλίας, της Γαλλίας, της Γερμανίας,  Παράλληλα γνώρισαν τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας ενός σχολείου που παρέχει διαπολιτισμική εκπαίδευση στη μητρική γλώσσα των μαθητών του.Τους δόθηκε η ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους σε διδακτικά θέματα,να μυηθούν   σε καινοτόμα πρότυπα και να ενημερωθούν  για  πρακτικές και μεθόδους διδασκαλίας που εφαρμόζει το ‘European School Luxembourg I’ για τα παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Τέλος αντάλλαξαν απόψεις ,πρακτικές και εμπειρίες  με τους Ευρωπαίους εκπαιδευτικούς σχετικά με το εκπαιδευτικό σύστημα του Λουξεμβούργου.

Με την επιστροφή τους στις σχολικές μονάδες οι εκπαιδευτικοί θα προχωρήσουν στη διάχυση της γνώσης που αποκτήθηκε για τις καινοτόμες εκπαιδευτικές μεθόδους στην τάξη, στο σχολείο και στην εκπαιδευτική κοινότητα ώστε να εμπνευστούν περισσότεροι εκπαιδευτικοί για την υλοποίηση παρόμοιων σχεδίων και την υιοθέτηση  παρόμοιων καινοτόμωνπρακτικών.

Το πρόγραμμα με τίτλο «TEACH, EDUCATE, ACT, MOTIVATE!» (Διδάσκω, εκπαιδεύω, δρω, κινητοποιώ!) χρηματοδοτείται εξολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ενώ υπεύθυνη για τη διαχείρισή του είναι η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας.

Γιορτάζουμε το Erasmusdays

Το νηπιαγωγείο Μάνδρας συμμετέχει στον εορτασμό του erasmus days και σας προσκαλεί στο χώρο του νηπιαγωγείου την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου στις 12:30 μ.μ. οπού θα υπάρχει έκθεση φωτογραφίας από τις κινητικότητες που συμμετείχε το νηπιαγωγείο στα πλαίσια του προγραμματος Erasmus+ KA 1″ Teach, educate, act, motivate” υπό το συντονισμό της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας.

Θα τηρηθούνε όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας ενάντια στον κορονοϊο.

Η εκδήλωση έχει δημοσιευτεί στην επίσημη Ευρωπαϊκή ιστοσελίδα:https://www.erasmusdays.eu/event/celebrating-erasmus-day/?fbclid=IwAR3pejEAD_Jl17ccqiriGeJBTcCghmsVfdW9wAIh4Wh8m6N6VtTg2efFk6Y

ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ-ΕΥ ΖΗΝ

Αγαπητοί γονείς

στα πλαίσια του Προγράμματος Καλλιέργειας Δεξιοτήτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων αυτή την περίοδο πραγματοποιούνται στο νηπιαγωγείο μας δραστηριότητες από τη θεματική ενότητα: ” Ζω Καλύτερα -Ευ Ζην  με υποθεματική : Υγεία – Διατροφή και Άσκηση.

Οι μαθητές μας θα γίνουν οι ντετέκτιβ που ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό!

7cf599b11d29bc5dcf84276930731a97pngtree cute girl detective clipart png image 2756555