Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Τα αγαπημένα μας βιβλία!

Επιλέξαμε τα αγαπημένα μας βιβλία και τα τοποθετήσαμε στο παρακάτω padlet. Μπορείτε να μας προτείνετε και σεις βιβλία που νομίζετε ότι θα μας αρέσουν. Οι προτάσεις σας θα αποτελέσουν αφορμή για συζήτηση στην τάξη μας!

Προτείνω βιβλία

20240327 134730

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αλεξανδρούπολης

Η επίσκεψή μας στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αλεξανδρούπολης μας κινητοποίησε ακόμη περισσότερο σχετικά με τα βιβλία! Ανακαλύψαμε νέες κατηγορίες βιβλίων, εντοπίσαμε κάποια βιβλία που έχουμε και στη βιβλιοθήκη του Νηπ/γείου μας, ενημερωθήκαμε για τη διαδικασία δανεισμού και φυσικά ξεφυλλίσαμε πολλά απ’ αυτά! Ευχαριστούμε θερμά για τη φιλοξενία!

20240311 103129 20240311 103329 20240311 104210

20240311 104924 20240311 113137

Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας μέσω του gov.gr

Διαθέσιμη ηλεκτρονικά μέσω του gov.gr, είναι από 20 Φεβρουαρίου 2024 η «Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας» σε σχολείο, ύστερα από την Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών  Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Κυριάκου Πιερρακάκη και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Δημήτρη Παπαστεργίου.

Οι ενδιαφερόμενοι κηδεμόνες, μέσω μιας απλής και φιλικής διαδικασίας μπορούν να εκδώσουν ηλεκτρονικά τη βεβαίωση φοίτησης σε σχολείο της πρωτοβάθμιας ή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και να την παραλάβουν στην προσωπική τους θυρίδα πολίτη στο my.gov.gr, εύκολα και χωρίς περιττή γραφειοκρατία.

Η υπηρεσία είναι προσβάσιμη είτε απευθείας στο gov.gr , είτε στην  ενότητα «Εκπαίδευση» και στην υποενότητα «Εγγραφή σε σχολείο».

Για την έκδοση της βεβαίωσης μαθητή οι ενδιαφερόμενοι συνδέονται με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασής τους στο TaxisNet και εκδίδουν τη βεβαίωση, χωρίς να απαιτείται να συμπληρώσουν κανένα άλλο στοιχείο.

Η βεβαίωση που εκδίδεται, φέρει τα χαρακτηριστικά εγκυρότητας του gov.gr, δηλαδή μοναδικό κωδικό αριθμό σε αλφαριθμητική μορφή και σε μορφή QR, καθώς και προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και έχει ισχύ όταν διακινείται τόσο ως ηλεκτρονικό έγγραφο, όσο και ως έντυπο έγγραφο.

Χελιδονίσματα στις γειτονιές!

Ήρθε η Άνοιξη και βγήκαμε να το διαδώσουμε. Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και τους συναδέλφους του Μειονοτικού Δημοτικού Σχολείου Μάκρης για την υποδοχή που μας επιφύλαξαν!

20240301 112224 20240301 112807 20240301 124825