Σύνδεση παλιάς και νέας γενιάς…

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΜΝΗΣ | Κατηγορία Εκδρομές-Επισκέψεις, ΛΑΪΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ | , στις 03-03-2016

Η Λαϊκή Παράδοση, τα ήθη και τα έθιμα, είναι ο πλούτος που η κάθε γενιά παραδίδει στην επόμενη. Μέσα από τη διαπάλη του παλιού με το καινούργιο γεννιέται ο πολιτισμός.
Η ευαισθητοποίηση και πληροφόρηση των παιδιών σε θέματα της λαϊκής μας παράδοσης τους επιτρέπει να προβληματισθούν σχετικά και να προχωρήσουν σε συγκρίσεις με την σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα.
Η γενιά που γνωρίζει τις ρίζες της, τον πολιτισμό που προηγήθηκε απ’ αυτήν, μπορεί να χαράξει δυναμικά την δική της πορεία και να δημιουργήσει τον δικό της πολιτισμό.
Πολύ σημαντικό στην υλοποίηση του όλου προγράμματος είναι η εμπλοκή της τοπικής κοινωνίας.Στο πλαίσιο αυτό την Τετάρτη έγινε σύνδεση της παλιάς με την νέα γενιά μέσα από την επίσκεψη της κ. Κονδυλίας Μπλέτσου (γιαγιάς της Μαρίας) στο Νηπιαγωγείο.

• Η κ.Κονδυλία μας μίλησε:
  • Για τα παιδικά της χρόνια, την οικογένειά της και την καθημερινότητά της ως παιδί.
  • Για την σχολική ζωή (που ήταν το σχολείο, τι φορούσαν, τους δασκάλους κλπ.).
  • Τα φαγητά που τρώγανε, τον τρόπο που τα μαγείρευαν (στις δυσκολίες) καθώς και την εποχή που δεν υπήρχε ηλεκτρικό ρεύμα (το ξέρατε ότι το ηλεκτρικό ρεύμα ήρθε πρώτα στην Λίμνη και μετά στη Χαλκίδα;).
  • Για τα κατοχικά και μετακατοχικά χρόνια(ιστορίες).
  • Για τα παιχνίδια που έπαιζε μικρή: κουτσό, μήλα, τζαμί κλπ. για αυτοσχέδιες μπάλες, κούκλες και γιαλενάκια (βόλοι) και για διάφορα παιχνίδια με σχοινί.
  • Μας είπε επίσης παιδικά τραγούδια της εποχής της καθώς και τραγούδια της Άνοιξης και τα κάλαντα του Λαζάρου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ Κ.ΚΟΝΔΥΛΙΑ!