Μάιος – Ιούνιος
![B59551E0 CF9B 49EE 9DE7 B00DFB76E687](https://blogs.sch.gr/niplechaiou/files/2024/06/B59551E0-CF9B-49EE-9DE7-B00DFB76E687-150x150.jpeg?x51956)
Λίγος χρόνος μας έμεινε μετά τις διακοπές του Πάσχα και σε αυτόν ολοκληρώσαμε τα εργαστήρια δεξιοτήτων, γιορτάσαμε την γιορτή της μητέρας, μιλησαμε για το καλοκαίρι και την ανακύκλωση αλλά και για όλα αυτά που κερδίσαμε την φετινά χρόνια και θα αποτελέσουν εφόδιο για το δημοτικό!! Κατασκευάσαμε , τραγουδήσαμε, διαβάσαμε υπέροχα παιδικά βιβλία και κάναμε τις πρόβες μας για την καλοκαιρινή μας γιορτή!!!
Μια υπέροχη έκπληξη περίμενε τα παιδιά για να ολοκληρώσει με τον πιο γλυκό τρόπο την σχολική χρόνια και την ένασχοληση μας με τα έντομα και συγκεκριμένα την μελισσα!!!
η γιορτή μας μπορεί να μην έγινε όπως είχαμε προγραμματίσει, λόγω καύσωνα, όμως προσαρμόστηκαμε στα δεδομένα και αποχαιρετήσαμε τα παιδιά μας σε κλίμα χαράς αλλά και συγκίνησης!!! Ας είναι ο δρόμος τους στρωμένος με αγάπη, αποδοχή, επιτυχίες και τύχη!!!
Μάρτιος- Απρίλιος
![2F8EAAFD 7A01 4587 B418 6EF358B00061](https://blogs.sch.gr/niplechaiou/files/2024/05/2F8EAAFD-7A01-4587-B418-6EF358B00061-150x150.jpeg?x51956)
Μαρτης είναι νάζια κάνει,ποτέ κλαίει ποτέ γελάει!! Εμάς μας γέλασε και τον απολαύσαμε με πάρτυ,μασκαρέματα ,αλλά και κατασκευες με τους μεγαλύτερους ζωγράφους !!
γιορτασαμε την 25η Μαρτίου με τα ελληνακια ,ζωγραφίζοντας τσολιάδες και Αμαλιες με καθοδηγούμενη ζωγραφική,προγραμματίζοντας την bee bot να γλιτώσει από τον Τούρκο αγα , αλλά και με ποιήματα και παρέλαση!!
ζωγραφισαμε κλόουν με τουβλάκια, μασκαρευτήκαμε σε ζωγράφους εμπνευσμένοι από τον μοντριαν και ο καιρός μας έφερε τις ετοιμασίες για το Πάσχα!! Κουλουράκια ,αυγά, παιχνίδια, βάζα με ντεκουπάζ , κάρτες με αφρό ξυρίσματος και ατλακολ αλλά και μια υπέροχη διαδραστική μουσική παράσταση «το μπλε κοχύλι»!!
Μάθαμε για τα φυτά του τόπου μας , ανεβάσαμε όλοι στο παντλετ διαφορα φυτά και λουλούδια και τα είδαμε μαζί στην τάξη!! Μάθαμε για την πασχαλιτσα κι την πασχάλια αλλά και για αλλά έντομα και τον κύκλο ζωής τους
Εγγραφές στο νηπιαγωγείο για το σχολ. έτος 2024-2025
Σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή 1-3-2024 έως και την Τετάρτη 20-3-2024 ξεκινούν οι αιτήσεις για την ηλεκτρονική εγγραφή των μαθητών στα νηπιαγωγεία για το σχολ. έτος 2024-2025. Αναλυτικότερες οδηγίες υπάρχουν στο επισυναπτόμενο έγγραφο.
Η Προϊσταμένη
Σέγκα Κονδυλία
Ιανουάριος- Φεβρουάριος
![38E573EC 867D 4E1A 9892 CBFC5C9FD4A7](https://blogs.sch.gr/niplechaiou/files/2024/02/38E573EC-867D-4E1A-9892-CBFC5C9FD4A7-150x150.jpeg?x51956)
ο Ιανουάριος ήρθε και μαζί του ο νέος χρόνος! Μαζί φτιάξαμε βασιλόπιτα και εορταστικά καπελάκια!
ασχοληθήκαμε με τα πολικά ζώα,τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη αλλά και τα ζώα της Αφρικής!
ο χειμώνας μας έφερε συζητήσεις για το χιόνι τον πάγο αλλά και τον κύκλο του νερού! Σκεφτήκαμε πως μπορεί να λιώσει ο δικός μας χιονάνθρωπος και μιλησαμε για τα μέσα θέρμανσης!
πειραματα και ζωγραφική με πάγο μας έκαναν να ετοιμάσουμε τους πιο ξεχωριστούς σελιδοδείκτες για την έναρξη της δανειστικής μας βιβλιοθήκης!!
Οι αριθμοί και τα γράμματα δεν λείπουν ποτέ από την καθημερινότητα μας στο νηπιαγωγείο, παίξαμε ,σειροθετησαμε, εξασκήσαμε την λεπτή μας κινητικότητα,παίξαμε παιχνίδια με μανταλάκια!
ο Φεβρουάριος μας έφερε την αλκυονα και τις Αλκυονίδες μέρες, την αμυγδαλιά και την ζωγραφίσαμε και την διακοσμήσανε με ποπ κορν!
μιλήσαμε για τα συναισθήματα και συγκεκριμένα την αγάπη κι αφιερώσαμε ένα τραγούδι στους γονείς με qr code!
Παίξαμε με την bee bot και τις βάλαμε πολλές δοκιμασίες!!
τα εργαστήρια δεξιοτήτων μας έφεραν στην τάξη τους πλανήτες,την Σελήνη αλλά και την εναλλαγή μέρας νύχτας!
στα πλαίσια της συμμετοχής μας στον μαραθώνιο ανάγνωσης για την φιλαναγνωσία, διαβάσαμε τον μικρό δράκο καρύδα που πήγε πρώτη φορά στο σχολείο που με το χιούμορ του μας κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον! Μετά την ανάγνωση φτιάξαμε με πλαστελινες το σχολείο μας σε μικρές ομάδες και ζωγραφίσαμε την δασκάλα μας!! Παίξαμε με τα αρχικά του ονόματος μας αλλά και των φίλων μας!!
δυο υπέροχοι μήνες κι επεται συνέχεια!!!
Νοέμβριος -Δεκέμβριος
Τον Νοέμβριο μιλήσαμε για το Πολυτεχνείο και μέσω αυτού κυριως για την ελευθερια και την δημοκρατία και για το δικαίωμα μας να ψηφίζουμε! Φτιάξαμε δικές μας ταυτότητες και κάναμε τις εκλογές για να ψηφίσουμε το αγαπημένο μας παραμυθι!! Γίναμε μικροί σεφ και φτιάξαμε κεικ!
Ο Δεκέμβριος μας έφερε πολλές εκπληξεις! Φάγαμε ποπ κορν,είδαμε ταινία, ήπιαμε ζέστη σοκολάτα και δημιουργήσαμε υπέροχες αναμνήσεις!! Τα μικρά χεράκια δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες κάρτες με πολλές τεχνοτροπίες, στολίδια για το δέντρο, κηροπήγια ,γούρια και πολλά ακόμα!! Παρακολουθήσαμε στο νηπιαγωγείο μας μια θεατρική παράσταση και μας περίμενε μια έκπληξη….ο Άγιος Βασίλης μας επισκέφτηκε δυο φορές μοιράζοντας δωράκια στα παιδιά γεμάτα αγάπη!!
για την χριστουγεννιάτικη γιορτή μας ,κι ενισχύοντας το σχέδιο δράσης που έχουμε αναλάβει φέτος για την ανάπτυξη της φιλαναγνωσίας , δουλέψαμε όλον τον μήνα το βιβλίο το δώρο της παπλωματους!! Μάθαμε για την χαρά του να μοιράζεσαι και να φροντίζεις όσους σε έχουν ανάγκη!! Δημιουργήσαμε το δικό μας πάπλωμα για να φτιάξουμε το σκηνικό της γιορτής , κάναμε τις πρόβες μας και ευχαριστηθήκαμε την παράσταση μας μαζί με τους γονείς!!
τελος να μην ξεχάσουμε το υπέροχο εργαστήρι μας λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία όπου παρέα με τους γονείς και τα παιδιά περάσαμε όμορφες στιγμές δημιουργώντας ημερολόγια, στολίζοντας μπισκοτάκια αλλά και παίζοντας παιχνίδια μικροί και μεγάλοι!!
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ
ο Οκτώβρης ηρθε και μας έφερε ζώα στην αυλή αλλά και στις τάξεις μας! Με την εφαρμογή της google «ζωντανεψαμε» ζωάκια για να γιορτάσουμε την παγκόσμια ημέρα των ζωων! Με χαρτοδιπλωτικη φτιάξαμε τα δικά μας σκυλακια και χρησιμοποιώντας την εφαρμογή wordart δημιουργήσαμε την αφίσα μας!
ομως ο Οκτώβριος έφερε τις βροχές,τις ομπρέλες και φυσικά τα σαλιγκάρια! Ο τομ το σαλιγκάρι επισκέφτηκε τις τάξεις μας και μαζί του παίξαμε πολλά παιχνίδια!! Δεν θα μπορούσαμε να μην φτιάξουμε και μια κατασκευή αφιερωμένη σε αυτόν ,κολλώντας φακές για να τον σχηματίσουμε αλλά και χρωματίζοντας πιατάκια!
ο μήνας συνεχίστηκε γλυκά αφού στην τάξη μας φτιάξαμε όλοι μαζί γλυκό σταφυλι ξεχωρίζοντας τις ρώγες του και βράζοντας το για αρκετές ώρες!!
γιορτασαμε τον Άγιο Δημήτριο δημιουργώντας με ψηφιδωτό την εικόνα του! Στη συνέχεια μιλήσαμε για τα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου 1940 τραγουδώντας για τους ήρωες που πολέμησαν εναντίον των Ιταλών! Μιλήσαμε για την ιστορία του νάνου και του γίγαντα που ήθελε να του πάρει το σπίτι αλλά αυτός αντιστάθηκε και περισσότερο από ολα για την Ειρήνη! Το κανόνι της ειρηνης μας είπε την ιστορία του κι εμείς Το ζωγραφίσαμε και παίξαμε κουκλοθέατρο!
Το περιστέρι συνόδευσε το ΟΧΙ στις κατασκευές μας και κάναμε όλοι μαζί την γιορτή μας λέγοντας τα ποιήματα και τα τραγούδια μας!
Ο μήνας έκλεισε με την παγκόσμια ημέρα αποταμίευσης και κουμπαράδες γέμισαν τις τάξεις μας! Σκεφτήκαμε που θα ξοδέψουμε τα χρήματα που θα μαζέψουμε με την αποταμίευση μας αφού «φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι» και μιλήσαμε για τα νομίσματα των χωρών!
στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων συνεχίζουμε να ασχολούμαστε με την υγιεινή διατροφή και για αυτό δημιουργήσαμε πιατάκια με υγιεινές τροφές!
Code week
![7A7B01AB 59AA 4817 A768 6BFBC9118AE2](https://blogs.sch.gr/niplechaiou/files/2023/10/7A7B01AB-59AA-4817-A768-6BFBC9118AE2-150x150.png?x51956)
Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε με επιτυχία στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «code week» δημιουργώντας μια δραστηριότητα ρομποτικής αλλά και κωδικοποίησης σχετική με τα εργαστήρια δεξιοτήτων μας με θέμα την διατροφή! Ο τίτλος της δραστηριότητας που δημιουργήσαμε ονομάζεται «οι ντετέκτιβ της διατροφής» ! Τα παιδιά έμαθαν να προγραμματίζουν την bee bot να φτάνει στον προορισμό που θέλουν! Έτσι το καθένα έλυνε τον γρίφο των φρούτων και προγραμμάτιζε την bee bot να φτάσει στην σωστή απάντηση! Το ίδιο προσπάθησαν να αποτυπώσουν και στο χαρτί!
επιπλέον σε αυτό το πλαίσιο μιλήσαμε και για την κωδικοποίηση και τα pixel και ανακαλύψαμε ποιο φρούτο κρυβόταν στην εικόνα βάζοντας σε κάθε αριθμό το σωστό χρώμα! Το βραβείο συμμετοχής έφτασε και θα δοθεί σε όλους τους μαθητές!!