Απρίλιος

μαρτιος-πασχα σχολ1

Tον Απρίλιο,με αφορμή τον εορτασμό των γενεθλίων του Χ.Κ.Άντερσεν,στις 2 του μήνα,έχει καθιερωθεί να γιορτάζει το παιδικό βιβλίο,απανταχού στον κόσμο.

Έτσι εκείνη τη μέρα,προσκεκλημένη του Δημοτικού και Νηπ/γείου ήταν η συγγραφέας κ.Σταυρούλα Κάτσου-Καντάνη.

Μας έδειξε ,βήμα βήμα,πώς δημιουργείται ένα βιβλίο,μας διάβασε ιστορίες και ποιήματά της.

Το νηπιαγωγείο μας,έφτιαξε ένα άλμπουμ με ζωγραφιές βασισμένες στη ποιητική συλλογή της “Στου φεγγαριού το πέτο” και της το χάρισε ως ευχαριστήριο  και αναμνηστικό δώρο.

μαρτιος-πασχα σχολ

Μέσα στον Απρίλιο κάναμε και μια  εκδρομούλα μαζί με τους γονείς και το γειτονικό μας νηπιαγωγείο στη Ματαράγκα.

Επισκεφτήκαμε το Θέρμο,το σπίτι του Κοσμά του Αιτωλού και το μοναστήρι που είναι αφιερωμένο στη μνήμη του.

Αυτό που κυριάρχησε όμως ήταν η επίσκεψη στην Αγία Παρασκευή,με τα συγκινητικά θαύματα και το εντυπωσιακό μουσείο κέρινων ομοιωμάτων του κρυφού σχολειού…