Η 2η εβδομάδα του Οκτώβρη,ορίστηκε φέτος ως εβδομάδα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε περιβαλλοντικά θέματα.

Ήταν η κατάλληλη αφορμή για κάτι που υπήρχε ως εκκρεμότητα, από την περσινή τάξη του νηπιαγωγείου.

Η περσινή τάξη,αρχές Ιουνίου,στα πλαίσια της ημέρας περιβάλλοντος, έστειλε στον Δήμαρχο Αγρινίου την παρακάτω επιστολή:

4-DSC00008

Και ενάντια σε κάθε απαισιόδοξη σκέψη ο Δήμαρχος μάς απάντησε,στέλνοντας την τελευταία μέρα στο σχολείο,μπλε κάδους!

Αναμφισβήτητα έπρεπε να υπάρξει ένα ευχαριστώ,από μέρους μας…

Και προγραμματίστηκε,να γίνει από κοινού με τα περσινά μικρά μου,δηλαδή την Α’ δημοτικού και την φετινή τάξη του νηπιαγωγείου.

Έτσι προέκυψε αυτή η ευχαριστήρια επιστολή, που συντάχτηκε,από κοινού,με τα πρωτάκια του Δημοτικού και με τα νήπια:

3-DSC00007

Παράλληλα,στείλαμε μαζί δωράκια,ζωγραφιές από την Α’ Τάξη και την παρακάτω διπλή πλαστικοποιημένη αφίσα,φτιαγμένη με νερομπογιές από  νήπια

2-DSC00006 1-DSC00005

Φυσικό ήταν,με όλα αυτά, να αναφερθούμε στην ανακύκλωση,αφού και η μαμά της Γεωργίας,χάρισε μια τσάντα ανακύκλωσης στην τάξη μας,που έχει ήδη αρχίσει,με το ξεκίνημα της χρονιάς ,να ανακυκλώνει.

Ψηφίσαμε ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ,σηκώνοντας τα χέρια ψηλά

8-DSC00011

…..και το δηλώσαμε,φτιάχνοντας σχετική αφίσα.

5-DSC00010