Η παλέτα των συναισθημάτων

Στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο μας η εμψυχώτρια – αφηγήτρια

κ. Μαρία Μαχαίρα και αφηγήθηκε παραμύθια για τα συναισθήματα στα παιδιά με τη συνοδεία κρουστών οργάνων από τον κ. Αντώνη.

Οι ανακυκλωσούληδες… σε δράση

Στα πλαίσια υλοποίησης του περιβαλλοντικού μας προγράμματος, επισκέφθηκαν το Νηπ/γείο μας οι υπεύθυνοι του Κ.Π.Ε. Κόνιτσας και πραγματοποίησαν διάφορες δράσεις με τα παιδιά.

MAKE A WISH

Το Μake-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) είναι ένας φιλανθρωπικός Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός, που
πραγματοποιεί τις πιο βαθιές επιθυμίες παιδιών, 3 έως 18 ετών με σοβαρές και απειλητικές ασθένειες,
ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή, με χαρά, δύναμη και ελπίδα! Όταν το όνειρο ενός σοβαρά άρρωστου
παιδιού γίνεται πραγματικότητα, ενδυναμώνεται τόσο πολύ, ώστε να μάχεται

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Χελιδονίσματα 2017»

Η εκδήλωση «Χελιδονίσματα 2017» αποτελεί καλωσόρισμα στην Άνοιξη και τα χελιδόνια, συνδυάζει την κατασκευή πήλινων φωλιών με ενημέρωση – ευαισθητοποίηση για το φαινόμενο της μετανάστευσης. Σκοπός της εκδήλωσης είναι να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά από τον ερχομό των χελιδονιών, το δύσκολο και μακρύ ταξίδι τους και να τα βοηθήσουν φτιάχνοντας φωλιές από πηλό.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2017

Εκδήλωση για τον εορτασμό της 14ης Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου
 Με κεντρικό μήνυμα «Γίνε ή αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» εορτάστηκε φέτος για 14η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο INSAFE/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ

Η δράση μας στο Κ.Π.Ε. Έδεσσας-Γιαννιτσών

Τα δικά μας μοναδικά  Χριστούγεννα

Γεια σας,  είμαστε  οι νηπιαγωγοί του Ν/Γ Κουτσελιού Ιωαννίνων

Και θέλουμε να μοιραστούμε μαζί σας μνήμες και βιώματα, όνειρα κι ευχές, ιδέες για εναλλακτικά χριστουγεννιάτικα στολίδια. Ακολουθήστε νοερά τα βήματά μας προς τα  Χριστούγεννα που πλησιάζουν.

Τα δικά μας ιδανικά Χριστούγεννα έχουν

Ήχους

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Διαμόρφωση σχολείου και προαύλιου χώρου.

Με αφορμή τα προγράμματα των σχολικών δραστηριοτήτων  (τα παραμύθια και τα παιχνίδια), διαμορφώσαμε ανάλογα τη γωνιά της βιβλιοθήκης , κάναμε παραμυθένιους τους τοίχους μας, φτιάξαμε επιτραπέζια παιχνίδια και σχεδιάσαμε παιχνίδια στην αυλή.

IMG_20151023_121314

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Το πειρατικό καράβι, που μας ταξίδεψε όλη τη σχολική χρονιά, έφτασε στο τέλος της διαδρομής του, έριξε άγκυρα και βρήκε στο λιμάνι το χάρτινο καραβάκι για να το ξεκουράσει και να ταξιδέψει τους μικρούς μας φίλους στις καλοκαιρινές τους διακοπές!!!!!

IMG_20151023_121128 » Διαβάστε όλο το άρθρο