Συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας στο πλαίσιο της εκδήλωσης «Χελιδονίσματα 2017″

Η εκδήλωση «Χελιδονίσματα 2017″ αποτελεί καλωσόρισμα στην Άνοιξη και τα χελιδόνια, συνδυάζει την κατασκευή πήλινων φωλιών με ενημέρωση – ευαισθητοποίηση για το φαινόμενο της μετανάστευσης. Σκοπός της εκδήλωσης είναι να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά από τον ερχομό των χελιδονιών, το δύσκολο και μακρύ ταξίδι τους και να τα βοηθήσουν φτιάχνοντας φωλιές από πηλό.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2017

Εκδήλωση για τον εορτασμό της 14ης Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου
 Με κεντρικό μήνυμα «Γίνε ή αλλαγή: Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» εορτάστηκε φέτος για 14η συνεχόμενη χρονιά σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο INSAFE/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ

Η δράση μας στο Κ.Π.Ε. Έδεσσας-Γιαννιτσών

Τα δικά μας μοναδικά  Χριστούγεννα

Γεια σας,  είμαστε  οι νηπιαγωγοί του Ν/Γ Κουτσελιού Ιωαννίνων

Και θέλουμε να μοιραστούμε μαζί σας μνήμες και βιώματα, όνειρα κι ευχές, ιδέες για εναλλακτικά χριστουγεννιάτικα στολίδια. Ακολουθήστε νοερά τα βήματά μας προς τα  Χριστούγεννα που πλησιάζουν.

Τα δικά μας ιδανικά Χριστούγεννα έχουν

Ήχους

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Διαμόρφωση σχολείου και προαύλιου χώρου.

Με αφορμή τα προγράμματα των σχολικών δραστηριοτήτων  (τα παραμύθια και τα παιχνίδια), διαμορφώσαμε ανάλογα τη γωνιά της βιβλιοθήκης , κάναμε παραμυθένιους τους τοίχους μας, φτιάξαμε επιτραπέζια παιχνίδια και σχεδιάσαμε παιχνίδια στην αυλή.

IMG_20151023_121314

IMG_20151023_121223

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Το πειρατικό καράβι, που μας ταξίδεψε όλη τη σχολική χρονιά, έφτασε στο τέλος της διαδρομής του, έριξε άγκυρα και βρήκε στο λιμάνι το χάρτινο καραβάκι για να το ξεκουράσει και να ταξιδέψει τους μικρούς μας φίλους στις καλοκαιρινές τους διακοπές!!!!!

IMG_20151023_121128

To χάρτινο

» Διαβάστε όλο το άρθρο

UNICEF: «ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ, ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠ” ΟΛΑ ΠΑΙΔΙΑ»

Συμμετέχουμε και φέτος στο πρόγραμμα της Unicef  «Τα παιδιά γράφουν και ζωγραφίζουν τα δικαιώματά τους, το 2016″.

Πρόκειται για ένα Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Unicef που υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και έχει αναγνωρισθεί από την Επιτροπή των Δικαιωμάτων του Παιδιού που εδρεύει στη Γενεύη ως το καλύτερο που υλοποιείται

Etwinning: Crafts and cards for Easter in our Kindergarten

ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Διαβάσαμε από το βιβλίο << ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ >> για τα Πάθη και την Ανάσταση του Χριστού.

Φτιάξαμε τον ΕΠΙΤΑΦΙΟ ομαδική εργασία.

Παίξαμε πασχαλινά παιχνίδια.