ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 1ος ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

Το 1ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τον θεματικό κύκλο «Ενδιαφέρομαι και ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη», ξεκίνησε με θέμα τα «Ανθρώπινα Δικαιώματα» και με τίτλο «Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική». Στόχος της επιλογής αυτού του θέματος είναι τα παιδιά να καλλιεργήσουν δεξιότητες της κοινωνικής  ζωής, όπως ενσυναίσθηση, αλληλοσεβασμό, διαφορετικότητα.

12

Στα πλαίσια αυτού του Εργαστηρίου, γνωρίσαμε τις οικογένειες των μαθητών/συμμαθητών μας, μέσα από φωτογραφίες, συζητήσαμε για την έννοια της οικογένειας, τη ζωγραφίσαμε και μάθαμε λέξεις όπως μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, παππούς κλπ. Μετρήσαμε τα μέλη της κάθε οικογένειας και κάναμε αντίστοιχο φύλλο εργασίας. Μιλήσαμε επίσης για το τι κάνουμε με την οικογένειά μας, όπως και για τα συναισθήματα που έχουμε γι’ αυτήν και φτιάξαμε μια ωραία κατασκευή.

34

56

Κλείνοντας το Εργαστήριό μας, είδαμε το ψηφιακό παραμύθι «Η μονα-δική μου οικογένεια».

7