Η ΚΥΡΑ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

Την κυρά Σαρακοστή
που ‘ναι έθιμο παλιό,
οι γιαγιάδες μας τη φτιάχναν
με αλεύρι και νερό.

Για στολίδι της φορούσαν
στο κεφάλι ένα σταυρό,
μα το στόμα της ξεχνούσαν,
γιατί νήστευε καιρό.

Και τις μέρες τις μετρούσαν
με τα πόδια της τα επτά,
κόβαν’ ένα τη βδομάδα
μέχρι να ‘ρθει η Πασχαλιά.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΜΑΡΤΗ!!!!!

Χελιδονίσματα
Ήρθε, ήρθε χελιδόνα,
ήρθε κι άλλη μεληδόνα
κάθισε και λάλησε και
γλυκά κελαήδησε:
Μάρτη, Μάρτη μου καλέ
και Φλεβάρη φοβερέ,
και αν φλεβίσεις και αν κακίσεις,
καλοκαίρι θα μυρίσεις.
Και αν χιονίσεις και αν κακίσεις
πάλι άνοιξη θα ανθίσεις…
20240305 123654 20240310 145317

ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΙΙΙ

Και αφού γνωρίσαμε τα επαγγέλματα του σήμερα ήρθε η ώρα να γνωρίσουμε και μερικά από τα επαγγέλματα του χθες. Η επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο του Κέδρου και η υπέροχη ξενάγηση της Κυρίας Λίτσας Πολύζου και της Κυρίας Γεωργίας Τσιγγοπούλου μας ταξίδεψαν στο παρελθόν για να γνωρίσουμε μερικά από τα επαγγέλματα που χάθηκαν στο πέρασμα του χρόνου!!

ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΙΙ

Μικροί Ζαχαροπλάστες έγιναν οι μικροί μας μαθητές κατά την επίσκεψη στο Ζαχαροπλαστείο του χωριού μας.

Ευχαριστούμε τους ιδιοκτήτες και τους εργαζόμενους της επιχείρησης VG Coffee Sweets and more για την μοναδική αυτή εμπειρία που πρόσφεραν στα παιδιά.

ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ

Επίσκεψη και γνωριμία με τους επαγγελματίες του χωριού. Τους ευχαριστούμε που δέχτηκαν τους μικρούς μας δημοσιογράφους και απάντησαν με προθυμία στις ερωτήσεις τους.

ΚΑΛΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές του Γυμνασίου Κέδρου που επισκέφτηκαν το νηπιαγωγείο μας, μας είπαν τα κάλαντα και πρόσφεραν στα παιδιά του νηπιαγωγείου δωράκια και γλυκά.

20240310 144652 20240310 144530

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ