“Άραγε ποια δασκάλα θα μας πάρει;”

Γράφει η Μαρία Μαυρουδή*

Σε δύο μέρες ανοίγουν τα σχολεία και μαζί τους αρχίζει και η αγωνία εμάς των γονιών σχετικά με τον εκπαιδευτικό που θα διδάσκει τη φετινή χρονιά το παιδί μας.

Για κάποιους η αγωνία έχει αρχίσει ήδη από νωρίτερα εμποδίζοντάς τους να απολαύσουν  ανέμελα τις διακοπές τους.

Ας χαλαρώσουμε και ας προσπαθήσουμε να συνεργαστούμε με τους εκπαιδευτικούς του παιδιού μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι ίσοι, έχουν τα ίδια δικαιώματα και προσπαθούν με αξιοπρέπεια να κάνουν σωστά  τη δουλεία τους.

Ας μην μπαίνουμε  λοιπόν εμπόδιο στο δρόμο τους.

Ίσως εμείς είμαστε δύσκολοι σαν γονείς και έχουμε τεράστιες απαιτήσεις από εκείνους.

Οι εκπαιδευτικοί δίνουν καθημερινά την ψυχή τους για να διδάσκουν και να φροντίζουν το θησαυρό που εμείς τους εμπιστευόμαστε.

Δεν θα τα καταφέρουν όμως αν δεν είμαστε δίπλα τους.

Δεν ξεχνάμε ότι δεν είναι θεοί για να κάνουν θαύματα, αλλά άνθρωποι με δυσκολίες της καθημερινότητας και ανθρώπινες αδυναμίες.

Μην επηρεαζόμαστε από την γνώμη των άλλων γονέων, εξάλλου όλοι δεν μπορούν να αρέσουν σε όλους, δεν μπορούν να ταιριάξουν με όλους.

Δόξα το Θεό έχουμε κρίση για να μπορούμε να διατυπώσουμε την προσωπική μας άποψη.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν είναι θετική δεν την εκφράζουμε μπροστά στα παιδιά μας.

Μαθαίνουμε να ακούμε τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι γνωρίζουμε περισσότερες γνώσεις από μας σχετικά με τα παιδιά  και να αποδεχόμαστε τις αδυναμίες που ενδέχεται να έχουν τα παιδιά μας.

Τέλος καλό είναι να μην ψαχνόμαστε  συνέχεια για την τελειότητα. Εξάλλου δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να είναι τέλειος.

Έτσι όσο και αν ψάχνουμε ίσως ποτέ να μην συναντήσουμε τον τέλειο εκπαιδευτικό.

Γιατί ακόμα κι αν τον συναντήσουμε ίσως και τότε ακόμη να μην μας αρέσει…

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σε όλους μας!

*          Η Μαρία Μαυρουδή είναι δασκάλα στο 2ο  Δημοτικό Σχολείο Μοιρών