Πάμε Ανακύκλωση!!!

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει  και φέτος με μεγάλη χαρά στον

Σχολικό Μαραθώνιο Ανακύκλωσης

που διοργανώνει ο Δήμος Κομοτηνής σε συνεργασία με τη Διεύθυνση  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Ροδόπης.

Στόχος του μαραθωνίου είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών γύρω από την
ανακύκλωση και την ορθή διαχείριση των απορριμμάτων. Μαθητές και
εκπαιδευτικοί καλούνται να ανακυκλώνουν χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο  και μπαταρίες, σε ειδικούς κάδους εντός των σχολικών μονάδων.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει και φέτος στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα με τη δραστηριότητα “Μέσα από τη διαδρομή βρίσκω το ΟΧΙ στη στιγμή”

Περιγραφή: Ένα παιδί, ο Προγραμματιστής οδηγεί το Μποτ το ρομπότ να βρει τα γράμματα του ΟΧΙ, και να ανακαλύψει τη λέξη ΟΧΙ που είπαν οι Έλληνες στους Ιταλούς.

Πήραμε και πιστοποιητικό συμμετοχής!!!

.png

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει για πρώτη φορά στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Πήραμε και πιστοποιητικό συμμετοχής και ως σχολείο αλλά  και για τον κάθε μαθητή και είμαστε πολλοί χαρούμενοι  για αυτό!

οθόνης 2021 10 23 172657

Πάμε Ανακύκλωση!

Θερμά συγχαρητήρια

στους μικρούς μας μαθητές  για τη συμμετοχή μας στον Σχολικό Μαραθώνιο

“Πάμε Ανακύκλωση” 2021-2022 FollowGreen

που διοργάνωσε ο Δήμος Κομοτηνής σε συνεργασία με την Δ/νση   Π.Ε Ροδόπης.

Θερμές ευχαριστίες  στην Followgreen για την απονομή Επαίνου συμμετοχής και για τη διάκρισή μας ως το 1ο σχολείο σε συγκέντρωση πόντων ανά μαθητή.