2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων: Φροντίζω το περιβάλλον
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 2ος Θεματικός κύκλος στην υποενότητα Οικολογία, με τίτλο: “Το περιβάλλον αγαπώ και ανακυκλώνω ότι βρω”.
Το συγκεκριμένο εργαστήριο υλοποιήθηκε ταυτόχρονα με το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο: “Άχρηστοι θησαυροί”.
Η συμμετοχή και η βοήθεια των γονέων στη υλοποίηση όλων των ανωτέρω δράσεων ήταν σημαντική και εποικοδομητική. Σε συνεργασία με τους γονείς τα παιδιά κατασκεύασαν από ανακυκλώσιμα υλικά όμορφες δημιουργίες. Επίσης τοποθετούσαν τα ανακυκλώσιμα υλικά σε ανάλογους κάδους ανακύκλωσης.
Στο τέλος της σχολικής χρονιάς μας επισκέφθηκε ο Ερυθρός Σταυρός της Αμαλιάδας για να παραλάβει τα πλαστικά καπάκια που είχαμε μαζέψει στη διάρκεια της χρονιάς.
Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό Bravo Schools 2022. Πρόκειται για έναν διαγωνισμό του in Action, εκπαιδευτικού προγράμματος με 17 Παγκόσμιους Στόχους. Ασχοληθήκαμε με τον 12ο στόχο «ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ» και συγκεκριμένα με την Ανακύκλωση.
Πειραματιστήκαμε με ανακυκλώσιμα υλικά, δημιουργήσαμε ασπίδες προστασίας του πλανήτη μας με το σήμα της ανακύκλωσης και τέλος ως ενθύμια τυπώσαμε σε μπλουζάκια το σήμα της ανακύκλωσης και τον τίτλο του θεματικού κύκλου.