Χειμώνας

Έπιασε ο χειμώνας και ξεκινήσαμε τη νέα μας χρονιά, μιλώντας για τη νέο έτος…

IMG 5596  IMG 5597

για τα ζώα των πάγων και τους εσκιμώους, το φεγγάρι του Γενάρη και το Βόρειο Σέλας.

IMG 5792 IMG 5793 IMG 5905

Επίσης, μιλήσαμε γαι το χειμώνα γενικότερα και αξιοποιήσαμε το παραμύθι “Το γάντι”.

IMG 5791  IMG 5708  IMG 5706  IMG 5685

Τέλος, μιλήσαμε για τις αλκυονίδς μέρες και το φαινόμενο μέρας – νύχτας, μιας κια η νύχτα άρχισε να μεγαλώνει.

IMG 5925 1 IMG 6209 LTSU4476

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου Γλινάδου βίωσαν την εμπειρία του στούντιο, όπου και ηχογραφήθηκαν οι φωνές τους. Στο «Apollo Μuse Studio», το οποίο μας φιλοξένησε, μίλησαν στο μικρόφωνο, φόρεσαν ακουστικά, συμμετείχαν στις ρυθμίσεις, πατώντας κουμπάκια στην κονσόλα, υπό την καθοδήγηση του ηχολήπτη κου Μανώλη Παντελιά, τον οποίο ευχαριστούμε για την υπομονή του και κυρίως για τον πολύτιμο χρόνο, που διέθεσε.

IMG 6255 IMG 6265 IMG 62821712415276858

Cinema… διάβασες;

Στο πλαίσιο του 14ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού μήκους «Cinema… διάβασες;;», οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου Γλινάδου συμμετείχαν στην δημιουργία ενός animation με τη φωνή τους και τις ζωγραφιές τους. Μπήκαμε στην παρέα του 6ου Νηπιαγωγείου Χώρας Νάξου, κύριου εμπνευστή της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας και δημιουργού του project, μαζί και με το Νηπιαγωγείο Σαγκρίου.
Κεντρικό θέμα της ταινίας είναι το ταξίδι μιας θαλάσσιας χελώνας, που ψάχνει μια ναξιώτικη παραλία, ήσυχη και απόμακρη από τα φώτα και τη «φασαρία» των ανθρώπων, για να γεννήσει τα αβγά της. Περνά περιπέτειες και κινδύνους, ώσπου στο τέλος, σμίγει ξανά με τα μικρά της χελωνάκια.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες και από τα τρία σχολεία βίωσαν την εμπειρία του στούντιο, όπου και ηχογραφήθηκαν οι φωνές τους. Στο «Apollo Μuse Studio», το οποίο μας φιλοξένησε, ήρθαν σε επαφή με το περιβάλλον ενός λογισμικού ηχογράφησης και τις βασικές λειτουργίες του. Μίλησαν στο μικρόφωνο, φόρεσαν ακουστικά, συμμετείχαν στις ρυθμίσεις, πατώντας κουμπάκια στην κονσόλα, υπό την καθοδήγηση του ηχολήπτη κου Μανώλη Παντελιά, τον οποίο ευχαριστούμε για την υπομονή του και κυρίως για τον πολύτιμο χρόνο, που διέθεσε.
Kαι η ιστορία της χελώνας μας «ζωντάνεψε»! Οι ζωγραφιές των παιδιών απέκτησαν κίνηση και φωνή, με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό και η χαρά μας μεγάλη!
Σας ευχαριστούμε όλους!
Καλοτάξιδη η χελώνα μας!