Καλώς ήρθατε!

Η σχολική μας μονάδα βρίσκεται στην ιστορική ναυτοπολιτεία του Γαλαξιδιού, στην οδό Γουργουρή Ν. 22, στην είσοδο του οικισμού και γειτνιάζει με το Δημοτικό σχολείο.

Η φοίτηση των παιδιών στο νηπιαγωγείο αποτελεί έναν από τους πιο σημαντικούς σταθμούς της ζωής τους, γιατί ως η πρώτη επίσημη βαθμίδα της εκπαίδευσης,  έχει τη σπουδαία αποστολή να προσφέρει στα παιδιά   -στην τρυφερή αυτή ηλικία που δομείται η προσωπικότητά τους- κοινωνική, συναισθηματική, πνευματική και ψυχοκινητική αγωγή, προετοιμάζοντας την προσαρμογή τους στο σχολικό περιβάλλον και μακροπρόθεσμα, στη ζωή.

Το όραμα της σχολικής μας μονάδας είναι η δημιουργία ενός «αειφόρου σχολείου», ενός σχολείου χαρούμενου, ήρεμου, προοδευτικού, δημοκρατικού και συμπεριληπτικού, ενός σχολείου που δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να αναπτύξουν την κριτική σκέψη, τα ταλέντα και τις ικανότητές τους, ενός σχολείου που δίνει χρόνο για αναστοχασμό, που δείχνει αγάπη για όλα τα παιδιά, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους στα μαθήματα, ενός σχολείου εργαστήρι της ζωής και της χαράς.

Η βασική ιδέα του «Αειφόρου Σχολείου», είναι η ενσωμάτωση των αξιών και των αρχών της αειφορίας σε όλες τις λειτουργίες του σχολείου, σε κάθε πλευρά της ζωής του, δηλαδή στη διοίκηση, στη διδασκαλία και μάθηση, στη διαχείριση των πόρων, στις σχέσεις του σχολείου με τη σχολική και την ευρύτερη κοινότητα. Μπορούμε να κατατάξουμε τα χαρακτηριστικά του αειφόρου σχολείου σε τρεις γενικές κατηγορίες ή σε τρεις αλληλοσυνδεόμενους και αλληλεξαρτώμενους τομείς ( ή πεδία):

Α. Τον παιδαγωγικό

Β. Τον κοινωνικό/οργανωσιακό

Γ. Τον περιβαλλοντικό/οικονομικό

Τη φετινή χρονιά το μαθητικό δυναμικό του σχολείου μας είναι 31 μαθητές και το προσωπικό απαρτίζεται από τέσσερις νηπιαγωγούς, μία εκπαιδευτικό αγγλικής γλώσσας και δύο υπεύθυνες καθαριότητας. Λειτουργούν δύο πρωινά τμήματα , ένα προαιρετικό ολοήμερο τμήμα και ένα αναβαθμισμένο ολοήμερο (διευρυμένου ωραρίου).

Το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας, στηριζόμενο στην οργάνωση και τη φιλοσοφία της προσχολικής αγωγής σχεδιάζει εκπαιδευτικές δραστηριότητες και δράσεις με γνώμονα την εμπλοκή των μαθητών/-τριών με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο κατά την διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Κατά την διάρκεια της χρονιάς αναρτάται ενδεικτικό υλικό από τις δράσεις μας καθώς και ενημερωτικές ανακοινώσεις, εγκυκλίους του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και χρήσιμες πληροφορίες για τη λειτουργία της σχολικής μονάδας.

Καλή πλοήγηση

Ο Σύλλογος Διδασκόντων