Εγγραφές μαθητών-τριών για το σχολικό έτος 2024-25

Σύμφωνα με το έγγραφο με αρ. πρωτ. Φ.6/21380/Δ1/28-02-2024/ΥΠΑΙΘA “Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25” οι εγγραφές των προνηπίων θα πραγματοποιηθούν από 01 έως και 20 Μαρτίου 2024. Το εν λόγω σχολικό έτος εγγράφονται παιδιά γεννημένα το 2020 (προνήπια). Σύμφωνα με το έγγραφο με αρ. πρωτ. Φ.2.1/569/27-01-2020/Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν. ΣΕΡΡΩΝ “Οριοθέτηση Σχολικών Περιφερείων των Νηπιαγωγείων της Δ/νσης Π.Ε Σερρών” τα όρια του Νηπιαγωγείου Φλάμπουρου είναι το Φλάμπουρο.

Διαδικασία ηλεκτρονικής εγγραφής:

1. Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) με προσωπικούς κωδικούς TAXISNET, επιλογή του Νηπιαγωγείου με βάση διεύθυνση κατοικίας, συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας γονέων στα οποία θα ενημερώνονται.

2. Συμπλήρωση στοιχείων του προνηπίου που αιτούνται εγγραφή, διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας (με ανάρτηση σε ψηφιακή μορφή αποδεικτικού διεύθυνσης κατοικίας όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο ή άλλο πρόσφατο δημόσιο έγγραφο, από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας), εάν επιθυμούν τη φοίτηση του προνηπίου σε Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος και Αναβαθμισμένου Προγράμματος Ολοήμερου Νηπιαγωγείου, στοιχείων συνοδών προνηπίων.

Διευκρινίσεις:

Η φοίτηση στα Νηπιαγωγεία είναι υποχρεωτική.

Τα παιδιά που φοιτούν φέτος ως προνήπια δε χρειάζεται να κάνουν εγγραφή εκ νέου.

Οι γονείς καταθέτουν κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού στο Νηπιαγωγείο:

1. Αποδεικτικό έγγραφο διεύθυνσης μονίμου κατοικίας (αυτό που έχει αναρτηθεί στη φόρμα ηλεκτρονικής εγγραφής).

2. Ατομικό δελτίο υγείας μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) συμπληρωμένο από παιδίατρο.

3. Βιβλιάριο υγείας παιδιού.

4. Αίτηση για φοίτηση σε Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος και Αναβαθμισμένου Προγράμματος Ολοήμερου Νηπιαγωγείου (εφόσον έχουν αιτηθεί)

5. Γνωμάτευση ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ (εφόσον υπάρχει).

6. Υπεύθυνες Δηλώσεις έγγραφης συναίνεσης και των δύο γονέων/κηδεμόνων εγγραφής του παιδιού στο συγκεκριμένο Νηπιαγωγείο.

Σε περιπτώσεις γονέων/κηδεμόνων που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας, η αίτηση μπορεί να γίνει με αυτοπρόσωπη παρουσία στο Νηπιαγωγείο. Καθημερινά 01 έως και 20 Μαρτίου και ώρες 12:10-13:00 οι γονείς/κηδεμόνες μπορούν να επικοινωνούν για ενημέρωση, περαιτέρω διευκρινίσεις και ραντεβού στο τηλέφωνο του Νηπιαγωγείου 23220 64203.

Χρήσιμα έγγραφα

Ατομικό δελτίο υγείας μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

Αίτηση για πρωινή ζώνη, ολοήμερο, αναβαθμισμένο ολοήμερο

Υπεύθυνη Δήλωση συναίνεσης εγγραφής