Έκτακτο – Δήμος Κορινθίων: Κλειστά τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά σχολεία!

Έκτακτη ανακοίνωση εξέδωσε ο Δήμος Κορινθίων όπου ενημερώνει τους δημότες ότι Τρίτη (11/6) και Τετάρτη (12/6) με νέα ανακοίνωση, τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά δεν θα λειτουργήσουν.

Ανακοίνωση του Δημάρχου, Νίκου Σταυρέλη:

«Με δεδομένο τον καύσωνα που προβλέπεται για Τρίτη 11/6/24  και Τετάρτη 12/06/24 με νέα ανακοίνωση, στο Δήμο Κορινθίων και την κατάταξη στην κατηγορία 4 (Πολύ Υψηλού Κινδύνου) από τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας είμαι υποχρεωμένος ως Δήμαρχος-αρμόδιος εκ του νόμου, να λάβω μέτρα για την προστασία των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Για το λόγο αυτό όλα τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά δεν θα λειτουργήσουν .»

Διδακτική επίσκεψη του Νηπιαγωγείου Εξαμιλίων,11 Απριλίου 2024-Τα Φλαφ της ευτυχίας

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου Εξαμιλίων, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους επισκέφθηκαν τη Δανειστική Βιβλιοθήκη του Π.Σ. Εξαμιλίων, όπου με πολύ κέφι και διάθεση παρακολούθησαν τη δραματοποιημένη αφήγηση του παραμυθιού της Μαρίνας Γιώτης “Τα Φλαφ της ευτυχίας”. Ο Ο-ΧΙ και η ΝΑ-Ι, οι δύο ήρωες της ιστορίας της Μαρίνας Γιώτης, μίλησαν στα παιδιά για την Ευγνωμοσύνη και την Ευτυχία, που βρίσκεται πάντα δίπλα μας, αρκεί να έχουμε την διάθεση να την αντικρίσουμε και να την αναγνωρίσουμε. Οι ήρωες μάς ταξίδεψαν στο δικό τους γαλαξία με τα χνουδωτά Φλαφ να φωτίζουν την ιστορία και τα μονοπάτια της ευτυχίας.
     Στη συνέχεια, οι μικροί μαθητές επέλεξαν τη δική τους εικόνα ευτυχίας και την τοποθέτησαν στο Βάζο της Ευτυχίας του Νηπιαγωγείου Εξαμιλίων.
     Ευχόμαστε να το γεμίσουν τόσο που να ξεχειλίσει από στιγμές ευτυχίας, οι οποίες θα τους συντροφεύουν σ’ όλη τους τη ζωή.
     Ακολούθησε το καθιερωμένο κέρασμα καθώς και το δώρο στο κάθε ένα παιδάκι: ένα χνουδωτό φλαφ!
     Περάσαμε υπέροχα!
Αναδημοσίευση από το κείμενο που δημοσιεύτηκε στο blog https://daneistikibibliothikiexamilion.blogspot.com/2024/04/11-2024.html?m=1

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ- ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ “ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΒΡΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ”