Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ανήμερα των γενεθλίων του Δανού λογοτέχνη και συγγραφέα παραμυθιών Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου.
Σκοπός της είναι να εμφυσήσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και να στρέψει την προσοχή των ενηλίκων στα παιδικά βιβλία.
Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρα Παιδικού Βιβλίου οι μικροί μαθητές και οι μικρές μαθήτριες του νηπιαγωγείου μας, ύστερα από πρόσκληση που ετοίμασαν και έστειλαν οι ίδιοι, υποδέχτηκαν την κυρία Μελίνα Λεοκάτα, Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Ελευθερών και συγγραφέα του βιβλίου “Η Νεράιδα του ποταμού”, Εκδόσεις ΟΣΕΛΟΤΟΣ, το οποίο είναι ένα περιβαλλοντικό παραμύθι που εκτυλίσσεται σε ένα από τα ομορφότερα ποτάμια της Ελλάδας, με ήρωες τα ζώα που ζούνε σε αυτό.
Παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση του βιβλίου, απηύθυναν ερωτήσεις και ζωγράφισαν εικόνες που τους έκαναν εντύπωση.
Στο τέλος της παρουσίασης η κυρία Μελίνα, χάρισε το βιβλίο της στη βιβλιοθήκη του νηπιαγωγείου μας.
![IMG 89c883b227ce3f47154b4b882059fd33 V](https://blogs.sch.gr/nipelefpag/files/2024/05/IMG-89c883b227ce3f47154b4b882059fd33-V-226x300.jpg?x22425)
![IMG 0f412c2767c2e701c9193d4daa84cfd9 V](https://blogs.sch.gr/nipelefpag/files/2024/05/IMG-0f412c2767c2e701c9193d4daa84cfd9-V-300x226.jpg?x22425)
![IMG 3c23cf18e095bde24084fae608f63882 V](https://blogs.sch.gr/nipelefpag/files/2024/05/IMG-3c23cf18e095bde24084fae608f63882-V-300x226.jpg?x22425)
![IMG f01ff744abb6f6e0f678f94c3fa3a637 V](https://blogs.sch.gr/nipelefpag/files/2024/05/IMG-f01ff744abb6f6e0f678f94c3fa3a637-V-226x300.jpg?x22425)