6 Μαρτίου – Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας !

Ένα εξαιρετικό θέμα , που τείνει στις μέρες μας να λάβει διαστάσεις κοινωνικής μάστιγας και απασχολεί ιδιαιτέρως όλες τις βαθμίδες της σχολικής κοινότητας!Η ημέρα αυτή μας έδωσε το ερέθισμα να μιλήσουμε με τα παιδιά για την βία , για τον σωματικό πόνο και την φιλία ! Διαβάσαμε το εξαιρετικό βιβλίο “Τα χέρια δεν είναι για να δέρνουμε ” και ζωγραφίσαμε ο,τι μας έκανε εντύπωση! Ακολούθησε μια εξαιρετική ιδεοθύελλα απο τις απόψεις των παιδιών , είδαμε σχετικά videos και δημιουργήσαμε μια ομαδική αφίσα με το δικό μας μήνυμα προς όλους : ΛΕΜΕ ΝΑΙ ΣΤΟ ΦΙΛΟ , ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ . Επίσης , τα παιδιά σχεδίασαν και έκοψαν την παλάμη τους γράφοντας επάνω την ημερομήνια 6 ΜΑΡΤΙΟΥ-ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ! Το ενδιαφέρον τψν παιδιών …αμείωτο σε όλες τις δραστηριότητες της ημέρας!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA