Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 θα γίνει στο σχολείο η γιορτή της Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821. Οι μαθητές θα έρθουν χωρίς τσάντες στις 8:15-8.30 και θα αποχωρήσουν στις 9:45.

Την Δευτέρα 25 Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί δοξολογία στην εκκλησία του χωριού και κατάθεση στεφάνων στην πλατεία. Όσοι γονείς επιθυμείτε μπορείτε να παρευρεθείτε  συνοδεύοντας οι ίδιοι το παιδί σας.

ellhniki simaia2

06.03.2024 Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

bullying sxolikos ekfovismos

9η Φεβρουαρίου Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Η  Φεβρουαρίουημέρα μνήμης του Διονυσίου Σολωμού, καθιερώθηκε από το 2017 ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας. Ο εορτασμός της επιδιώκει να αναδείξει τον θεμελιώδη ρόλο που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες, όπως αυτός αποδεικνύεται από την ιστορικότητα και τη διαχρονικότητά της.

αρχείο λήψης

30 Ιανουαρίου Γιορτή των Τριών Ιεραρχών!

Γιορτή των γραμμάτων και της παιδείας! Χρόνια Πολλά σε μαθητές και διδάσκοντες!

a9e2937c0c8f6990979de2a73acafb94

Σύμφωνα με την  αρ .πρωτ. 1008/ΓΔ4/05-01-2024 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α..:”Σας ενημερώνουμε ότι την 30η Ιανουαρίου, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, στις σχολικές μονάδες (δημόσιες και ιδιωτικές) Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα και εκκλησιασμός. Κατά τα λοιπά θα τηρηθεί το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων της ημέρας”

Μνημόνια διαχείρισης σεισμού σε σχολική μονάδα 2023-2024

Mνημόνιο ενεργειών για σεισμό σε σχολείο 2023-2024

20 Νοεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα για τα δικαιώματα των παιδιών

αρχείο λήψης

Η 20η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού». Είναι μια ημέρα ξεχωριστή αφιερωμένη στα παιδιά. Ανεξάρτητα από την εθνικότητα, το φύλο, την καταγωγή, την θρησκεία ή τον τόπο κατοικίας τους, τα παιδιά έχουν δικαίωμα να ζουν σε ένα ασφαλές και δίκαιο περιβάλλον ίσων ευκαιριών.