Το σχολείο μας- Εξωτερικοί Χώροι:

Το Ειδικό Νηπιαγωγείο Κω είναι ΣΜΕΑΕ (Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής) εποπτευόμενη από το Υ.ΠΑΙ.Θ.. Ιδρύθηκε το 2004 (ΦΕΚ ίδρυσης 1400/Β/13-09-2004) αλλά η λειτουργία του ξεκίνησε την άνοιξη του 2019. Στεγάζεται σε μία αίθουσα προκάτ 50 τ.μ. και ένα κοντέινερ 24 τ.μ. τα οποία δεν είναι κατάλληλα/αρκετά για τις ανάγκες του σχολείου μας.

Στο σχολείο μας εγγράφονται νήπια από 4ων ετών, τα οποία διαθέτουν διάγνωση από Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο ή από ΚΕΔΑΣΥ και μετά από πρόταση του ΚΕΔΑΣΥ για φοίτηση σε Ειδικό Νηπιαγωγείο. Η φοίτηση στο νηπιαγωγείο διαρκεί το μέγιστο έως τρία χρόνια (4-7 ετών) και στη συνέχεια τα νήπια επαναξιολογούνται ώστε να ενταχθούν στην κατάλληλη Σχολική Μονάδα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στο Ειδικό Νηπιαγωγείο Κω φοιτούν παιδιά από όλο το νησί κι η μεταφορά τους από και προς το σχολείο γίνεται με ευθύνη της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου ή των γονέων και κηδεμόνων τους μιας και το σχολείο δεν διαθέτει σχολικό λεωφορείο.

Οι στόχοι της εκπαίδευσης των νηπίων στο σχολείο μας βασίζονται στο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών (ΑΠΣ) και το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών (ΔΕΠΠΣ) για το Νηπιαγωγείο καθώς και στα Αναλυτικά Προγράμματα Ειδικής Αγωγής (ΠΑΠΕΑ). Οι στόχοι εξατομικεύονται για κάθε παιδί και συντάσσεται Εξατομικευμένο Πρόγραμμα Εκπαιδευσης (ΕΠΕ), όπου λαμβάνονται υπόψη οι προτάσεις της αξιολόγησης από τα ΚΕΔΑΣΥ, οι ανάγκες, τα ενδιαφέροντα και οι ικανότητες του κάθε παιδιού.

Το προσωπικό του σχολείου απαρτίζεται από αναπληρωτές και κάθε χρόνο αλλάζει. Αυτό δυσκολεύει ιδιαίτερα την ύπαρξη ενός κοινού σχολικού οράματος με συνέχεια και τη σταθερή σχέση με τους γονείς και τα παιδιά. Φέτος το προσωπικό μας απαρτίζεται από μία νηπιαγωγό, μία λογοθεραπεύτρια και μία ΕΒΠ (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό)

Το σχολικό έτος 2021-2022, το Ειδικό Νηπιαγωγείο Κω, είναι κέντρο ΣΔΕΥ (Σχολικό Δίκτυο Εκπαίδευσης και Υποστήριξης), εξυπηρετώντας το 3ο και το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κω, και τα Δημοτικά Σχολεία Αντιμάχειας, Πυλίου και Κεφάλου. Δυστυχώς δεν έχει ξεκινήσει η λειτουργία του λόγω έλλειψης προσωπικού της ΕΔΥ (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης).

Το σχολείο μας-Εσωτερικοί Χώροι:

Η μεταμόρφωση του κήπου μας μέσα από το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Φροντίζω τον κήπο του σχολείου”: