Εκπαιδευτική Εκδρομή

Την Παρασκευή 12 Μαΐου πήγαμε εκπαιδευτική εκδρομή στο Venus Tennis Club στη Δράμα! Εκεί με τους Μικρούς Εξερευνητές παίξαμε πολλά παιχνίδια, και συμμετείχαμε στο βιωματικό πρόγραμμα “Μικρός Φούρναρης”.

20230512 093813 » (συνέχεια…)

Πάσχα

Για να μπούμε σιγά σιγά στο κλίμα των ημερών του Πάσχα διαβάσαμε το παραμύθι το «Πάσχα της Νόνας χελώνας» και έπειτα είπαμε όλα όσα γνωρίζει ο καθένας μας για το Πάσχα. Έπειτα Φτιάξαμε το πορτρέτο του λαγού από το παραμύθι που διαβάσαμε αλλά και ένα πολύχρωμο φόντο και το βάλαμε στην κορνίζα που κατασκευάσαμε.

2 Απριλίου-παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Στις 2 Απριλίου που είναι η παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου μιλήσαμε ο καθένας για το αγαπημένο μας βιβλίο και παρακολουθήσαμε ένα εκπαιδευτικό βίντεο για το πως δημιουργείται ένα βιβλίο και μάθαμε πολλά πολλά πράγματα για τα βιβλία. Έπειτα φτιάξαμε από έναν σελιδοδείκτη λαγουδάκι για να βρίσκουμε εύκολα την σελίδα στην οποία σταματήσαμε την ανάγνωση στο

Το δέντρο που έδινε

Το νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με τις πρώτες τάξεις του δημοτικού σχολείου Δραβήσκου προσκάλεσε στο σχολείο μας μία θεατρική ομάδα από την Θεσσαλονίκη και έτσι παρακολουθήσαμε την παράσταση “Το δέντρο που έδινε”.

εικόνα Viber 2023 05 01 22 13 20 972 » (συνέχεια…)

Ένας ταχυδακτυλουργός στο σχολείο μας!

Μέσα στον Μάρτη μια συμμαθήτρια μας είχε γενέθλια και κάναμε πάρτι με έναν ταχυδακτυλουργό με τον οποίο διασκεδάσαμε πολύ. Τον βοηθήσαμε στα μαγικά του, τραγουδήσαμε, χορέψαμε και γελάσαμε με την καρδιά μας!

image116 » (συνέχεια…)

6 Μαρτίου – παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Στις 6 Μαρτίου που είναι η παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και της σχολικής βίας διαβασαμε το παραμύθι « Οι λέξεις δεν είναι για να πληγώνουμε» και είδαμε σε βίντεο το παραμύθι « Τα χεράκια δεν χτυπάνε, τα χεράκια αγαπάνε» .

Έτσι τα παιδιά ήρθαν πιο κοντά στο θέμα της σχολικής βίας, της λεκτικής

Μάρτης!

Κάπως έτσι  ήρθε και ο Μάρτης!

Βγήκαμε να καλωσορίσουμε τη πρώτη χελιδόνα, να τραγουδήσουμε τα χελιδονίσματα, να μοιράσουμε μαρτάκια, να ευχηθούμε στους συγχωριανούς μας καλό μήνα και να καλωσορίσουμε την Άνοιξη!!!

IMG 20230301 114556 » (συνέχεια…)

Σαρακοστή

Μιλήσαμε για το έθιμο της κυρά Σαρακοστής και αφού την παρατηρήσαμε προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε γιατί έχει 7 πόδια, γιατί δεν έχει στόμα, γιατί δεν έχει αυτιά, γιατί έχει τα χέρια σταυρωμένα και γιατί έχει Σταύρο στο κεφάλι της. Μιλήσαμε για την νηστεία μέχρι την ημέρα του Πάσχα και αφού αναφερθήκαμε σε νηστίσιμα και αρτύσιμα τρόφιμα