και ξεκινάει η…Οδύσσεια!!!

0

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΔΑΣΟΧΩΡΙΟΥ ΣΕΡΡΩΝ | Κατηγορία θεματικα | , στις 02-02-2018

αυτή την εβδομάδα ασχολούμαστε με την Οδύσσεια,

αλλά λίγο πριν και για να μην μπερδευτούμε (Δευτέρα και Τρίτη) μιλάμε για τους 3 Ιεράρχες και εκκλησιαζόμαστε!

από Τετάρτη όμως πίσω στα …μυθολογικά!

ξεκινάμε την αναγνωση της Οδύσσειας από το υπέροχο βιβλίο της Σ.Ζαραμπούκα με την απόδοση του έπους για τα παιδιά της ηλικίας του Νηπιαγωγείου. Με τις απαραίτητες φυσικά επεξηγήσεις από τις κυρίες μας!

ταυτόχρονα επεξεργαζόμαστε χάρτη με τη διαδρομή που ακολούθησαν οι σύντροφοι του Οδυσσέα κατα την επιστροφή τους στην Ιθάκη, μετά το τέλος του Τρωικού πολεμου.

(την εικόνα δανείστηκα από το blog : http://mesasenasentoukaki.blogspot.gr/)

παράλληλα με την αναγνωση του βιβλίου,  παρακολουθούμε και στον υπολογιστή τις περιπέτειες του Οδυσσέα σε animation γιατί τα παιδιά μας αναζητούν την …κινούμενη εικόνα.

τις ελευθερες ώρες δε χάνουν στιγμή να ντυθούν με τα ρουχα και να πάρουν τα σύμβολα των Θεών (από τη γωνιά που έχουμε δημιουργήσει), αναπαριστώντας το 12θεο!!!

στο ολοήμερο φτιάχνουμε και παζλ αρίθμησης με τους Θεούς… πιο ευκολο για τα προνήπια, λίγο πιο δύσκολο (με 2ψήφιους αριθμούς) για τα μεγάλα νήπια.

κοψε ράψε…

Ποσειδώνας από 1-10

Ηφαιστος από το 11-20

(από το υλικό που μας προμηθευσε ο Υπευθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Π.Ε. Σερρών)