Ποιηματοτραγούδια με τον Οδυσσέα eTwinning 2018-19

Στο πρόγραμμα «Ποιηματοτραγούδια με τον Οδυσσέα» συνεργάστηκαν το ολοήμερο τμήμα του 26ου Νηπιαγωγείου Αχαρνών, το Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Πόρου Τροιζηνίας, το Νηπιαγωγείο Σικίνου και τα δύο πρωινά τμήματα του Νηπιαγωγείου Χρυσαυγής Λαγκαδά Θεσσαλονίκης. Σκοπός του προγράμματος ήταν η γνωριμία των παιδιών με τα μελοποιημένα ποιήματα του Οδυσσέα Ελύτη. Μέσο επίτευξης ήταν η χρήση της κούκλας ντεντέκτιβ που έδινε γρίφους στα παιδιά για να τους λύσουν και να αποκαλύπτουν κάθε φορά και από ένα καινούριο ποίημα. Τα παιδιά μέσα από την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη ταξίδεψαν σε καινούρια μέρη και γνώρισαν νέους φίλους. Επικοινώνησαν μεταξύ τους, έπαιξαν, ζωγράφισαν, τραγούδησαν, αντάλλαξαν δώρα και γρίφους, έφτιαξαν ιστορίες και ποιήματα.

Στο έργο μας βασικό ρόλο διαδραμάτισε η εμπλοκή της κούκλας η οποία έβαζε τα παιδιά σε διαδικασία να αποκωδικοποιούν τα στοιχεία των  γρίφων και να αποκαλύπτουν κάθε φορά ένα καινούριο ποίημα, κάτι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον τους από την αρχή μέχρι το τέλος.

Κάθε ποίημα αποτελούσε την έναρξη μιας σειράς δραστηριοτήτων, όπως ζωγραφική με διάφορες τεχνοτροπίες και υλικά, κολάζ, ομαδικές και ατομικές κατασκευές, ψηφιδωτό, χορός, τραγούδι , δραματοποίηση, δημιουργία παραμυθιού και ποιητικής συλλογής και μελοποίηση ενός εκ των ποιημάτων.  Επίσης, αξιοποιήθηκε η χρήση του Beebot στην επίλυση γρίφων. Τέλος, τα παιδιά πήραν διαδικτυακή συνέντευξη από τον ερμηνευτή και τον συνθέτη των πιο γνωστών μελοποιημένων ποιημάτων του Οδυσσέα Ελύτη, τους κκ Μ. Βιολάρη και Λ. Κόκοτο αντίστοιχα.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά συνεργάστηκαν μεταξύ τους για την επίλυση των γρίφων, γνωρίστηκαν  και συνομίλησαν με τους μαθητές των άλλων σχολείων, έφτιαξαν και  έστειλαν γρίφους και δώρα για τους νέους τους φίλους με την υποστήριξη και το συντονισμό των εκπαιδευτικών.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε το συνεργατικό μας βίντεο για τα Ποιηματοτραγούδια με τον Οδυσσέα

Μέσα από την εφαρμογή του GoogleEarth εντοπίσαμε τις περιοχές των συνεργαζόμενων σχολείων.

ετοιμάσαμε τις κούκλες ντετέκτιβ  η  Καλλιόπη  για το τμήμα 2 και η Πελαγίτσα για το τμήμα 1

πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του Οδυσσέα Ελύτη

η αφίσα για το τμήμα 2

η αφίσα για το τμήμα 1

η συνεργατική αφίσα των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

το beebot μας βοήθησε στην επίλυση των γρίφων αλλά και σε άλλες δραστηριότητες μέσα στην τάξη

τα ποιήματα που γνωρίσαμε και η εικαστική απόδοση σε καμβά από τους μαθητές μας

αποτυπώσαμε σε καμβά τις όμορες και παράξενες πατρίδες των φίλων μας  με τη συνεργασία γονέων σε εργαστήρι που δημιουργήσαμε στο σχολείο μας

Πόρος ο ναός του Απόλλωνα

Αχαρνές -Πάρνηθα

Σίκινος οι φίλοι μας σε εκδρομή στο νησί τους και ο Παπά Θοδωρής με το βιολί του.

και η δική μας Θεσσαλονίκη με το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Ο Ελύτης σε όλα σχεδόν τα ποιήματα που δουλέψαμε κάνει αναφορά την Παναγία. Τα εκκλησάκια της Παναγίας επίσης αποδώσαμε εικαστικά  των τόπων των φίλων μας.

εκκλησάκι της Παναγίας στον Πόρο

στις Αχαρνές

στη Σίκινο

το δικό μας εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής στη Χρυσαυγή

και το εκκλησάκι της Πανταχαράς στη Σίκινο , που χτίστηκε κατόπιν επυθυμίας του Οδυσσέα Ελύτη μετά το θάνατό του.

Τα συνεργαζόμενα νηπιαγωγεία δημιουργήσαμε ένα συνεργατικό παραμύθι

μια συνεργατική ποιητική συλλογή με θέμα το <<Το καλοκαίρι>>

Τα παιδιά πήραν συνέντευξη σε διαδικτυακή επικοινωνία από τον κ. Λίνο Κόκοτο και τον κ. Μιχάλη Βιολάρη  συνθέτη και ερμηνευτή αντίστοιχα πολλών μελοποιημένων ποιημάτων του Οδυσσέα Ελύτη

διαδικτυακές επικοινωνίες είχαμε και με τους φίλους μας σε Πόρο , Αχαρνές και Σίκινο

κάναμε παρουσίαση του προγράμματος

και γιορτή λήξης αφιερωμένη στα Ποιηματοτραγούδια του Οδυσσέα

ψηφιακές εφαρμογές που δημιουργήθηκαν για τις ανάγκες του προγράμματος.

Πατώντας εδώ, και λύνοντας το παζλ θα ανακαλύψεις την αφίσα μας

Πατώντας εδώ , και πάνω στις καρδούλες θα ανακαλύψεις ομορφιές της Ελλάδας

Παίξτε μαζί μας το σταυρόλεξο και ανακαλύψτε λέξεις από το ποίημα με την κατάληξη – ακι, στον παρακάτω σύνδεσμο

Επιλέγοντας τα σωστά γράμματα στον παρακάτω σύνδεσμο , ανακάλυψε τον τίτλο ενός ποιήματος του Οδυσσέα Ελύτη.

Λέξεις,εικόνες,αριθμοί ζητούν να γίνουν ζευγάρια Πατώντας εδώ,φτιάξε ζευγάρια

Πατώντας εδώ, και φτιάχνοντας το παζλ , ανακαλύψτε μια σπάνια εικόνα της Παναγίας.

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου τραγουδούν το μελοποιημένο ποίημα των φίλων μας από τον Πόρο.

μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας με τους φίλους μας σε Αχαρνές και Πόρο

μέσα από αυτό το βίντεο επικοινωνήσαμε με τους φίλους μας στη Σίκινο