Παγκόσμια ημέρα της Γης – 22 Απριλίου 2024

3117 1682063166 hmera ghs

Γιορτάζοντας την Παγκόσμια ημέρα της Γης ,το τμήμα 1 του νηπιαγωγείου μας , έφτιαξε <<βόμβες>> σπόρων από ανακυκλώσιμα υλικά και τις φυτέψαμε στην αυλή του σχολείου μας.

Φροντίζω και ενεργώ για το πάρκο της γειτονιάς μου

Το νηπιαγωγείο μας συνεργάστηκε με τον Πολιτιστικό Σύλλογο και το Δημοτικό Διαμέρισμα Χρυσαυγής και γέμισε το πάρκο της γειτονιάς μας με ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΑ  της άνοιξης.

The Mediterranean our home – eTwinning project

”Η Μεσόγειος σε κίνδυνο: πλαστική ρύπανση”

Η φίλη μας η medit μας είχε μία ακόμη αποστολή.Να βρούμε δημιουργικούς τρόπους απαναχρησιμοποίησης πλαστικών για έργα ανακύκλωσης. Ζήτησε οι μαθητέ μας να συνεργαστούν με την οικογένεια τους και να φτιάξουν τα έργα τους.

Ευχαριστούμε τους γονείς για την ανταπόκρισή τους για μία ακόμη φορά. Τα έργα είναι έτοιμα και σας τα παρουσιάζουμε!

Δείτε το βίντεο και θαυμάστε τις δημιουργίες μας.

παραδοσιακά παιχνίδια

Στο πλαίσιο της ενασχόλησης μας με το ευρωπαικό πρόγραμμα eTwinning <<If you come to Earth>>,οι μικροί μαθητές μας σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Χρυσαυγής ,δημιούργησαν παραδοσιακά παιχνίδια ,με πινελιά του σήμερα , στην αυλή του νηπιαγωγείο μας.Η χαρά μας ήταν πολύ μεγάλη και το αποτέλεσμα εντυπωσιακό. Ευχαριστούμε πολύ τον Πολιτιστικό μας Σύλλογο για αυτή την συνεργασία.

IMG 8330 IMG 8336 IMG 8337 IMG 8342  IMG 8348IMG 8332

IMG 8345IMG 8351 1

Σχέδιο δράσης 3η επιμόρφωση -Stop motion-animation

Σχέδιο Δράσης: WEB2 ΕΡΓΑΛΕΙΑ – Γνωριμία και εισαγωγή στην εκπαιδευτική
διαδικασία
Άξονας: Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις

η 3η ενδοσχολική επιμόρφωση μέσα από το  δίκτυο <<Ψηφιακό Νηπιαγωγείο>>,είχε σαν αντικείμενο την γνωριμία με την τεχνική stop motion-animation. Με αφορμή τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου ετοιμάσαμε με τους μαθητές μας δύο ταινίες stop motion animation.

O χορός του Ζαλόγγου

Το κρυφό σχολειό

Παρουσίαση προγραμμάτων eTwinning σε γονείς

Το 1ο  τμήμα του Νηπιαγωγείου μας για το σχολικό έτος 2023-24 υλοποιεί τρία ευρωπαικά προγράμματα eTwinning.Και τα παρουσιάσαμε στους γονείς μας.

If you come to Earth

A New Design Made with PosterMyWall 1

The Mediterranean our home #SkillsLabs

A New Design Made with PosterMyWall 1 1