Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΩΡΑΣ ΣΑΜΟΥ | Κατηγορία ΣΧΕΔΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- PROJECT | , στις 07-02-2013

Το σχέδιο εργασίας με θέμα “Ο Ηλεκτρονικός Υπολογιστής, πήγη γνώσης και δημιουργίας”, υλοποιήθηκε κατά το σχολικό έτος 2010-2011 και εντάσσεται στην ανάπτυξη προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.

Αφορμή για το σχέδιο εργασίας με θέμα: «Ο Η/Υ , πηγή γνώσης και δημιουργίας», ήταν η συζήτηση με το μικρό Γιωργάκη και η παρότρυνση του να γίνουμε «φίλοι» στο διαδικτυακό τόπο του «facebook».
Η συζήτηση μαζί του και στη συνέχεια με όλα τα νήπια του τμήματος μας έκανε να προβληματιστούμε για την έκταση που έχει πάρει η χρήση του Διαδικτύου και στις μικρότερες ηλικίες και το κατά πόσο αυτό γίνεται με ασφάλεια.
Η συζήτηση με τα νήπια, οι γνώσεις τους και οι απορίες τους σε συνδυασμό με τη μεγάλη άγνοια τους στους κινδύνους κατά τη χρήση του Διαδικτύου, μας προβλημάτισαν ιδιαίτερα και η θέληση και το μεγάλο ενδιαφέρον που έδειξαν τα νήπια για να ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο θέμα μας οδήγησαν στην περαιτέρω διερεύνηση του και στην ανάπτυξη σχετικών δραστηριοτήτων.

Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ