My neighborhood, your neighbohood, neighborhoods of the world #SkillsLabs

beace3aed opt

Σχολικό Έτος  2021-2022

Βασικό Πρωϊνό 1

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσιργιώτη Ελένη

Ένα ταξίδι ξεκίνησε από τη γειτονιά του νηπιαγωγείου μας και  συνεχίστηκε και στις γειτονιές άλλων σχολείων στην Ελλάδα και στο εξωτερικό! Το συγκεκριμένο έργο δημιουργήθηκε με σκοπό οι μαθητές  να γνωρίσουν τη γειτονιά του σχολείου τους  αλλά και να κατανοήσουν  την έννοια του ανήκειν στην ευρύτερη γειτονιά του κόσμου. Πιο συγκεκριμένα, βασική επιδίωξη ήταν να μάθουν την ιστορία της γειτονιάς τους, να κατανοήσουν την ανάγκη για ενεργό συμμετοχή για την επίτευξη καλύτερης ζωής για όλους, να προσεγγίσουν την έννοια του πολιτισμού. Το έργο συνδέεται με τον 11ο Στόχο Βιώσιμης Ανάπτυξης, αλλά και με τους 17 Παγκόσμιους στο σύνολο, μια και ο πολιτισμός και πολιτιστική πολυμορφία αποτελεί έναν από τους 4 βασικούς πυλώνες για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη. Οι μαθητές ανέπτυξαν δεξιότητες και ικανότητες των πολιτών του 21ου αιώνα:  συνεργασία,  επικοινωνία, κριτική σκέψη και  δημιουργικότητα  ψηφιακές ικανότητες και υπολογιστική σκέψη. Επιπλέον, συνειδητοποίησαν ότι είναι μέλη μιας παγκόσμιας κοινότητας.

οθόνης 431

Στην παρουσίαση που ακολουθεί παρουσιάζεται η πορεία  του έργου και οι δράσεις που υλοποιήθηκαν

οθόνης 433