Ενημέρωση για την ενδοσχολική και ενδοοικογενειακή βία.

thumbnail

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024 στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Αμπελίων πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από Αστυνομικό του Δήμου Μετεώρων για θέματα που αφορούν την ενδοσχολική, ενδοοικογενειακή βία και την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Τα παιδιά παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την παρουσίαση, ακολούθησε συζήτηση, μοιράστηκαν εμπειρίες και ενημερώθηκαν για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να προστατευτούν. Ευχαριστούμε πολύ τον Αστυνομικό κ. Γούτλη Ιωάννη για την όμορφη παρουσίαση!

Θέατρο Σκιών στο Νηπιαγωγείο μας!

20240209 113851 20240209 122051 1

Παρακολούθηση παράστασης Καραγκιόζη  μαζί με τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Αμπελίων και χορός με μαριονέτες στο προαύλιο του σχολείου!!! Ευχαριστούμε τον Δήμο Μετεώρων για τη διοργάνωση της παράστασης.

Επίσκεψη της Τροχαίας στο νηπιαγωγείο μας!

20231115 111448

Την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 επισκέφθηκε το σχολείο μας η Τροχαία του Αστυνομικού Τμήματος Μετεώρων και ενημέρωσε τους μαθητές σε θέματα οδικής συμπεριφοράς και ασφάλειας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον το κατάλληλο εκπαιδευτικό υλικό που παρουσιάστηκε και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το υπηρεσιακό όχημα και τις λειτουργίες του. Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση Αστυνομίας Τρικάλων για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα μας.

Αναστολή λειτουργίας σχολικών μονάδων

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με απόφαση του Δημάρχου Μετεώρων, οι σχολικές μονάδες  θα είναι κλειστές λόγω της έκτακτης επιδείνωσης του καιρού, από τη Δευτέρα 25/9/2023 έως και την Τετάρτη 27/9/2023.

Αγιασμός για το σχολικό έτος 2023-2024

agiasmos

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 9:30 π.μ. στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

“Κάνουμε την απόσταση μικρότερη”

2 1 1

Συμμετοχή του Νηπιαγωγείου, για το σχολικό έτος 2022-23 ,στο πρόγραμμα της Βιβλιοθήκης Καλαμπάκας σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Αστυνομίας Τρικάλων με τίτλο: “Κάνουμε την απόσταση μικρότερη”.

Οι αστυνομικοί της Κινητής Αστυνομικής Μονάδας αναλαμβάνουν να μεταφέρουν από τη Βιβλιοθήκη Καλαμπάκας εκπαιδευτικό υλικό (βιβλία, επιτραπέζια παιχνίδια κ.λπ) προς το Νηπιαγωγείο και αντίστροφα, συμβάλλοντας  στην ενίσχυση της μάθησης, την προώθηση της σκέψης και τη στήριξη του προγραμμάτος διδασκαλίας.