Τα καράβια μας

Φέτος τα Χριστούγεννα αναφερθήκαμε στις παραδόσεις και εστιάσαμε ιδιαίτερα στο έθιμο με το στόλισμα του  καραβιού, το οποίο αντικαταστήθηκε με το χριστουγεννιάτικο έλατο .Έτσι γεννήθηκε η ιδέα να κατασκευάσουμε τα δικά μας καράβια, που ταξίδεψαν στα σπίτια των παιδιών. Κάθε μέρα κι ένας άλλος μαθητής το έπαιρνε μαζί του, για να γράψει πάνω του μια ευχή για όλα τα παιδιά του κόσμου, συνδυάζοντας με αυτό τον τρόπο το πνεύμα των εορτών με το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που κάνουμε.Τα καράβιαμας τα συνόδευε κι ένα ποίημα του Β. Ηλιόπουλου που βρήκαμε στο περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο.

Χάρτινο το καραβάκι ταξιδεύει και κοιτά

αν είναι ευτυχισμένα όλα τα παιδιά.

Έχουν όλα τους αγάπη φαγητό και ζεστασιά?

Πηγαίνουν  στο σχολείο? Παίζουν με χαρά?

Τα Χριστούγεννα ελπίδα φέρνουν στα παιδιά

για έναν δίκαιο κόσμο γεμάτο ανθρωπιά!!!

Χάρτινο το καραβάκι ταξιδεύει και κοιτά

θα πάρουν άραγε δώρα όλα τα παιδιά?

Έχουν όλα τους σπίτι, φάρμακα και νερό?

θα βάλουνε στολίδια σε δέντρο γιορτινό?

Τα Χριστούγεννα ελπίδα φέρνουν στα παιδιά

για έναν δίκαιο κόσμο γεμάτο ανθρωπιά!!!

DSCN3740  DSCN3742

Αυτές τις ημέρες τα καράβια μας μαζί με τις αφίσες που έφτιαξαν τα παιδιά μας, μέχρι τώρα, θα ξεκινήσουν το ταξίδι τους για να μιλήσουν σε όλους για τα δικαιώματα των παιδιών.