Καλώς Ήρθατε

Καλωσήρθατε στο ιστολόγιο του Νηπιαγωγείου Αχλάδας

«Η πιο σημαντική περίοδος στην ζωή , δεν είναι η ηλικία της πανεπιστημιακής μόρφωσης , αλλά η πρώτη , η περίοδος από τη γέννηση ως τα έξι»  Μ.Μοντεσσόρι.

Σας καλωσορίζουμε στο ιστολόγιο του Νηπιαγωγείου μας, του Νηπιαγωγείου Αχλάδας.

Το ιστολόγιο αυτό , έγινε με σκοπό να μη χαθεί η επαφή με τα νήπιά μας  και η συνεργασία με τους γονείς .

Δυστυχώς με την παρούσα κατάσταση ,θα αρκεστούμε στο διαδίκτυο, που σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά τη βιωματική μάθηση , όπου τα νήπια εμπλέκονται δυναμικά στη μαθησιακή διαδικασία , όπως γίνεται στην τάξη του νηπιαγωγείου, δίνοντάς τα ευκαιρίες μέσα από το παιχνίδι, την επικοινωνία , την συνεργασία να αναπτύξουν δεξιότητες , νοητικές, κοινωνικές κ.ά.

Ευχόμαστε σύντομα να επανέλθουμε στην τάξη μας

.

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας 1/θ Νηπιαγωγείο Αχλάδας Σχολικό Έτος 2022-2023

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

“Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, η ιστορία του ονόματός μου”.

Μέσα από όλες τις φωνούλες , βρήκαν τις φωνούλες που συνθέτουν το όνομά τους, ζωγράφισαν για κάθε φωνούλα ένα αντικείμενο  και βάζοντας την φαντασία τους ,έγραψαν (με τη βοήθεια των γονέων) την ιστορία του ονόματός τους και φυσικά μας την παρουσίασαν στην διαδικτυακή μας τάξη.