Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Αστρέλια”

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 παρακολουθήσαμε στο χώρο του νηπιαγωγείου τη θεατρική παράσταση “Αστρέλια”, μια διαδραστική παράσταση με χορό, μουσική, διαγαλαξιακές λέξεις και τον Αστέριο: τον φίλο της Αστρέλια από τον πλανήτη Κέπλερ22b, χαρακτήρας animation, που εμφανίζεται σε προβολή και αλληλεπιδρά σε ζωντανό χρόνο με το κοινό και την παράσταση.

Η ιστορία
Ο Ήλιος και η Σελήνη έκαναν μια μικρή κόρη, την Αστρέλια.
Μεγαλώνοντας, στον πλανήτη  Κέπλερ 22Β, έχει συνοδοιπόρο τον φίλο της Αστέριο, ο οποίος της κάνει δώρο ένα εισιτήριο για τη Γη με σκοπό να ησυχάσει  από τους καβγάδες ανάμεσα στους γονείς της.Ερχόμενη στη Γη λαχταράει να εξερευνήσει το άγνωστο και φυσικά να γνωρίσει νέους φίλους.  Η Αστρέλια θα μοιραστεί με τους μικρούς μας φίλους μυστικά από τον πλανήτη της, θα τους χαρίσει στιγμές γέλιου και μυστηρίου, θα τους μιλήσει για την αγάπη αλλά και μαζί τους θα ανακαλύψει την έννοια της συγχώρεσης ! Παράλληλα συνειδητοποιεί, όπως ο Ήλιος και η Σελήνη ότι ακόμα και όταν είμαστε χώρια, δεν παύουμε να είμαστε οικογένεια. Στη γη, με τη βοήθεια του Αστέριου, ανακαλύπτει το διάστημα, τις διαφορές και τις ομοιότητες των πλανητών, την αντίθεση και την εναλλαγή που συνθέτουν την απόλυτη αρμονία.

IMG 1217  IMG 1220

Make a Wish

Το Make-A-Wish εκπληρώνει ευχές που έχουν τη δύναμη να μεταμορφώσουν τις ζωές παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες. Για δέκατη χρονιά φέτος, με το αστέρι της ευχής, συμβάλλαμε κι εμείς σαν σχολείο στη πραγματοποίηση της ευχής ενός παιδιού.

Χαμόγελο του Παιδιού

Όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, έτσι και τη φετινή χρονιά, οι γονείς του σχολείου μας ευαισθητοποιήθηκαν και συγκέντρωσαν είδη πρώτης ανάγκης, τα οποία προσφέρθηκαν στο “Χαμόγελο του Παιδιού”, για να καλυφθούν ελλείψεις και ανάγκες των παιδιών που φιλοξενούνται εκεί.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EΤWINNING “XMAS AROUND THE WORLD”

eTwinning 0

Το σχ. έτος 2023-2024, τους μήνες Νοέμβριο-Δεκέμβριο, το σχολείο μας συμμετείχε στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eΤwinning “XMAS AROUND THE WORLD”. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 27 εκπαιδευτικοί από Ελλάδα(8), Ισπανία(6), Ρουμανία(3), Γαλλία(3), Πολωνία(2), Ιταλία(2), Αλβανία(1), Βουλγαρία(1), Λιθουανία(1). Σκοπός του προγράμματος ήταν η γνωριμία με ήθη και έθιμα Χριστουγέννων και πρωτοχρονιάς από διάφορα μέρη του κόσμου.

Υλοποιήθηκαν συνεργατικές δράσεις και υπήρξε γνωριμία και επικοινωνία με τα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Μια από τις δράσεις ήταν να προτείνει κάθε σχολείο ένα λογότυπου και μια αφίσα για το πρόγραμμα. Μετά από ψηφοφορία , για δεύτερη χρονιά, η δημιουργία των μαθητών του σχολείου μας έγινε το λογότυπο του προγράμματοςxstmas around the world2. Κάποιες άλλες δράσεις που υλοποιήθηκαν είναι: