About us

Play & Learn Kindergarten

Το νηπιαγωγείο του Play & Learn ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 2021 με σκοπό να συντροφεύσει παιδιά ηλικίας τεσσάρων έως έξι ετών στο ταξίδι της μάθησης μέσω του παιχνιδιού & της εξερεύνησης.

Οι μαθητές του Play & learn κατέχουν ενεργό ρόλο στα δρώμενα της σχολικής ζωής. Οι δραστηριότητες σχεδιάζονται λαμβάνοντας υπόψιν τα ενδιαφέροντα τους αλλά και γεγονότα της τρέχουσας επικαιρότητας. Το βιωματικό παιχνίδι, η ομαδοσυνεργατική μέθοδος και η έρευνα μέσα από projects αποτελούν βασικούς πυλώνες της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Ο εκπαιδευτικός σε ρόλο συνοδοιπόρου παρατηρεί, οργανώνει & εμπλουτίζει το μαθησιακό περιβάλλον ώστε να βοηθήσει τα παιδιά κατά την διαδικασία κατάκτησης της νέας γνώσης.

Αξίες όπως αυτές της συνεργασίας, της αλληλεγγύης, της ευγενούς άμιλλας, του σεβασμού, της φιλίας, της δημοκρατίας και της αποδοχής του διαφορετικού καλλιεργούνται μέσα από δράσεις καθ’ όλη την διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Στο Play & Learn πιστεύουμε στην επικοινωνία δασκάλου με δάσκαλο, παιδιού & παιδιού, γονέα & παιδιού, δασκάλου & παιδιού, γονέα & δασκάλου.

Σας περιμένουμε καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή 7:30 το πρωί με 16:00 το μεσημέρι.

Καλωσορίσατε στο νηπιαγωγείο του Play & Learn!