ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ

Άτιτλο

Κατηγορίες: Το χωριό μου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ

Οδηγίες για τη δημιουργία παρουσίασης

Έχετε συγκεντρώσει πληροφορίες για τα δικαιώματα των παιδιών. Θα φτιάξετε λοιπόν μια παρουσίαση σχετικά με το θέμα αυτό.

Ακολουθήστε προσεκτικά τις οδηγίες:

• Κάντε διπλό κλικ στο εικονίδιο “powerpoint” από την επιφάνεια εργασίας.
  • Από την κεντρική γραμμή εργαλείων κάντε κλικ στο εικονίδιο δημιουργία διαφάνειας. Κάθε φορά που θέλετε να προσθέσετε μια διαφάνεια θα κάνετε το ίδιο.
  • Η πρώτη διαφάνεια θα είναι ο τίτλος της παρουσίασης. Κάνοντας κλικ στο πλαίσιο κειμένου μπορείτε να γράψετε.
  • Κάθε διαφάνεια θα ‘χει ένα σύνθημα με κάποιο δικαίωμα και μία εικόνα.
  • Για να εισάγετε εικόνα επιλέγετε τη γραμμή εργαλείων εισαγωγή και κάνετε κλικ στο εικόνα  και επιλέγετε το φάκελο «εικόνες για εργασία» και διαλέγετε την εικόνα που ταιριάζει.
  • Από την κεντρική γραμμή εργαλείων μπορείτε να αλλάξετε το μέγεθος, το χρώμα και τη γραμματοσειρά. Για να αυξήσουμε το μέγεθος επιλέγουμε το Α με το βελάκι προς τα πάνω ενώ για να το μειώσουμε το Α με το βελάκι προς τα κάτω. Για να αλλάξετε το χρώμα επιλέξτε το Α με την κόκκινη υπογράμμιση και μετά διαλέξτε το χρώμα που σας αρέσει!
  • Αν διαλέξετε τη γραμμή εργαλείων κίνηση μπορείτε να επιλέξετε με ποιον τρόπο θα αλλάζουν οι διαφάνειες που φτιάξατε! Αφού επιλέξετε την κίνηση που σας ενδιαφέρει, πατήστε εφαρμογή σε όλα.
  • Όταν τελειώσετε την παρουσίασή σας, επιλέξτε τη γραμμή εργαλείων προβολή παρουσίασης και μετά κάντε κλικ στο Από την αρχή. Καθίστε αναπαυτικά και απολαύστε την παρουσίασή σας!

Ας δούμε όμως μερικές συμβουλές που θα σας βοηθήσουν:

Ο χρόνος της παρουσίασής σας να είναι συγκεκριμένος, ώστε να μην είναι κουραστική.

Τα χρώματα που θα επιλέξετε για το φόντο και τα γράμματα να βοηθούν  την ανάγνωση.

Σε κάθε διαφάνεια να χρησιμοποιείτε λέξεις-κλειδιά. Το κείμενό σας να μην είναι πυκνογραμμένο.

Να διαλέξετε  ευανάγνωστο μέγεθος γραμμάτων και  γραμματοσειρά.

Να ελέγξετε αν οι υπερδεσμοί σας είναι ενεργοί ,δηλαδή να κατευθύνουν στα αρχεία ή στις ιστοσελίδες που πρέπει .

Να χρησιμοποιείτε ήχο, εικόνα, εφέ μόνο όταν είναι απαραίτητα.

Τέλος, πρώτα  να σχεδιάσετε την παρουσίασή σας σ’  ένα χαρτί και ύστερα να την εφαρμόσετε στο λογισμικό .

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

δημιουργία παρουσίασης

Κατηγορίες: Επιμόρφωση Β΄επιπέδου | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες για τη δημιουργία παρουσίασης

Καλημέρα κόσμε!