ΔΙΚΤΥΑ ΙΙ Γ ΕΠΑΛ Σύστημα Ονοματολογίας DNS

Παράδειγμα ανάλυσης ονομάτων DNS και αντιστοίχησης με διευθύνσεις IP.

O DNS αναλυτής χρειάζεται να ξέρει μόνο τις διευθύνσεις των εξυπηρετητών κορυφής. Οι εξυπηρετητές κορυφής γνωρίζουν όλες τις περιοχές ανωτάτου επιπέδου και μπορούν να υποδείξουν τους εξυπηρετητές με τους οποίους μπορεί να γίνει επαφή.

Παράδειγμα εύρεσης IP διεύθυνσης του google.com:

1.   Ερώτημα από το ΛΣ του Η/Υ προς τον DNS αναλυτή
2.   Ο DNS αναλυτής ρωτά έναν από τους root DNS servers.
3.   O root DNS ξέρει που βρίσκονται οι πληροφορίες για τα TLD (πχ .com). Επιστρέφει την θέση των .com Νame Servers στον DNS αναλυτή
4.   O DNS αναλυτής ρωτά έναν από τους .com Name Servers
5.   O .com Name Server ξέρει που βρίσκονται όλοι οι servers της Google. Επιστρέφει τη θέση των Name Servers της Google στον DNS αναλυτή
6.   O DNS αναλυτής ρωτά έναν από τους Google Name Servers
7.   O Google Name Server επιστρέφει την IP Διεύθυνση του google.com στον DNS αναλυτή
8.   Ο DNS αναλυτής επιστρέφει την IP διεύθυνση στο ΛΣ του Η/Υ
9.   Το ΛΣ του Η/Υ  γνωρίζει πλέον τη IP διεύθυνση του google.com

Δείτε και αντίστοιχη εξήγηση της Verisign, μίας εταιρείας που διαχειρίζεται 2 από τους 13  εξυπηρετητές ανωτέρου επιπέδου (A και J).

How DNS Works

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΚΤΥΑ ΙΙ Γ ΕΠΑΛ Σύστημα Ονοματολογίας DNS

Δίκτυα ΙΙ Γ ΕΠΑΛ

Ένα περιβάλλον ασύγχρονης εκπαίδευσης για τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα της Γ ΕΠΑΛ, Δίκτυα ΙΙ  – Τεχνολογία Δικτύων Επικοινωνιών και Ψηφιακά Συστήματα με με το εργαλείο moodle από τον συνάδελφο Απόστολο Κίτσιο. Η πρόσβαση είναι ελεύθερη σε όλους. Το μόνο που απαιτεί είναι μια τυπική εγγραφή.

e-learning.ilei.sch.gr

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δίκτυα ΙΙ Γ ΕΠΑΛ