NiTz

Φύλλο καταγραφής δανεισμού

Δεκ 202218

φυλλο καταγραφης δανεισμου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φύλλο καταγραφής δανεισμού

Πιάσε τον εξωγήινο!

Δεκ 202218

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πιάσε τον εξωγήινο!

Σελιδοδείκτες με κορδέλα

Δεκ 202210

Για να φτιάξουμε απλούς σελιδοδείκτες για παιδιά, θα χρειαστούμε οποιοδήποτε είδος από χαρτόνι, κορδέλα και αυτοκόλλητα.

Σχεδιάζουμε και κόβουμε το σχέδιο που επιθυμούμε για το βασικό μέρος του σελιδοδείκτη. Έπειτα κόβουμε ένα μικρότερο σχέδιο από το ίδιο χαρτόνι και ανοίγουμε τρύπες και στα δύο. Δένουμε την κορδέλα στα δύο κομμάτια του σελιδοδείκτη και κολλάμε όποιο αυτοκόλλητο επιθυμούμε.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σελιδοδείκτες με κορδέλα

Σελιδοδείκτες με μαγνήτη

Μάι 201927

Ένα απλό δώρο για τους μαθητές μας, το οποίο έχει σχέση με το διάβασμα, είναι οι σελιδοδείκτες. Μπορούμε να φτιάξουμε μαγνητικούς σελιδοδείκτες με οποιοδήποτε είδος χαρτονιού και κομμάτια από μαγνητικό χαρτί.

Πρώτα κόβουμε το σελιδοδείκτη στο σχήμα που επιθυμούμε, έπειτα το μαγνητικό χαρτί σε κομμάτια (προσέχουμε να εφαρμόζουν καλά τα κομμάτια μαγνήτη το ένα πάνω στο άλλο), και κολλάμε τα κομμάτια στο εσωτερικό του χαρτονιού.

από κάτω από: Κατασκευές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σελιδοδείκτες με μαγνήτη

Διατροφική πυραμίδα

Μάι 201927

Για την κατασκευή της διατροφικής πυραμίδας μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απλό χαρτόνι οποιουδήποτε μεγέθους (το συγκεκριμένο είναι 50*70).

Πρώτα σχεδιάζουμε την πυραμίδα και, αν το επιθυμούμε, τη χρωματίζουμε με διαφορετικά χρώματα για κάθε επίπεδο.

Τέλος, κολλάμε εικόνες από φρούτα, λαχανικά, κλπ. τα οποία μπορούμε να βρούμε σε διαφημιστικά φυλλάδια από Super Market. Η πυραμίδα μας είναι έτοιμη!

από κάτω από: Κατασκευές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διατροφική πυραμίδα

Ένα παραμύθι σχετικά με τον εκφοβισμό..

Μάι 201926

Σε περιπτώσεις όπου ένα παιδί έχει υποστεί εκφοβισμό λόγω διαφορετικών ενδιαφερόντων και χαρακτηριστικών, είναι σημαντικό να το στηρίζουμε και να το ωθούμε στην καλλιέργεια των ενδιαφερόντων και δεξιοτήτων του. Η προσέγγιση ενός τέτοιου θέματος, όσον αφορά τα παιδιά μικρής ηλικίας, θα πρέπει να είναι λίγο πιο παραστατική. Ένας τρόπος να προσεγγίσουμε αυτό το θέμα είναι τα παραμύθια, όπως:

από κάτω από: Παραμύθια | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ένα παραμύθι σχετικά με τον εκφοβισμό..

Παραμύθια με άλλο μάτι!

Μάι 201926

Όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντικά είναι τα παραμύθια για τα παιδιά. Μέσα από ένα παραμύθι μπορούμε να περάσουμε μηνύματα με ελκυστικό και παραστατικό τρόπο. Όμως στις μέρες μας οι γονείς έχουν αυξημένες υποχρεώσεις και συχνά ο χρόνος που αφιερώνεται στην ανάγνωση ενός βιβλίου είναι λιγοστός. Ευτυχώς υπάρχουν πλέον και τα παραμύθια σε μορφή βίντεο, που περιλαμβάνουν και ήχο (αφήγηση, μουσική υπόκρουση) και εικόνα (κινούμενη ή στατική). Έτσι, τα παιδιά μπορούν να περνούν εποικοδομητικά τον ελεύθερό τους χρόνο και να μαθαίνουν μέσα από αγαπημένα παραμύθια!

Ένα παράδειγμα τέτοιου βίντεο είναι…  Το Δέντρο που Έδινε | παραμυθια | παραμυθια για παιδια στα ελληνικα | ελληνικα παραμυθια

από κάτω από: Παραμύθια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραμύθια με άλλο μάτι!