Παπαπαντελής Νικήτας, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής

Εικόνα1Αγαπητοί   συνάδελφοι,

Το συγκεκριμένο  blog έχει  σαν  στόχο  να προβάλει και να αναδείξει τη  σχολική δραστηριότητα και  κυρίως την  καινοτομία στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.

Η παρουσίαση καλών πρακτικών, καινοτόμων δράσεων  και  εργασιών, , επιστημονικών άρθρων , ενημερωτικών εντύπων  και διαθεματικών  εκπαιδευτικών προσεγγίσεων,  τόσο  στο  πλαίσιο  του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής   όσο  και σε  επίπεδο   σχολικών δραστηριοτήτων ( κυρίως  στα προγράμματα  αγωγής  υγείας και περιβαλλοντικής   εκπαίδευσης ) ,  αποτελούν την  βασική  θεματολογία   του  blog.

Με ιδιαίτερη χαρά   θα δοθεί η δυνατότητα σε συναδέλφους  του κλάδου της Φυσικής  Αγωγής   και όχι  μόνο,  στην  Α/ΘΜΙΑ  & Β/ΘΜΙΑ Εκπ/ση , να  παρουσιάσουν  τη δουλειά τους, διάφορες   πρωτοποριακές   προτάσεις   και δραστηριότητες ,  που με ιδιαίτερο ζήλο και περίσσια αγάπη αναπτύσσουν καθημερινά  στη αυλή του σχολείου.

Η επιδίωξη συνεργασίας   με το  εξαίρετο εκπαιδευτικό προσωπικό  του  ΤΕΦΑΑ   Δ.Π.Θ  θα  βοηθήσει την  έγκριτη επιστημονική , παιδαγωγική και εκπαιδευτική υποστήριξη   και πληροφόρηση.

Υπάρχει μέριμνα   για συνεχή ενημέρωση σε θέματα σχολικού αθλητισμού  στο νομό Έβρου ( προκηρύξεις ,  πρόγραμμα αγώνων , αποτελέσματα ,πλούσιο φωτογραφικό  υλικό., κ.α.), σε  συνεργασία  με την ομάδα Φυσικής  Αγωγής  της  ΔΔΕ Ν. Έβρου.

Με  την ελπίδα ότι η προσπάθεια αυτή μπορεί να συμβάλλει , έστω  στο ελάχιστο, στην ανάδειξη  και αναβάθμιση  του μαθήματος της ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ , που έτσι και αλλιώς, αποτελεί ένα ξεχωριστό   σε εκπαιδευτική   αξία,   ιδιαίτερα κρίσιμο στην καλλιέργεια και   προαγωγή θετικών έξεων και στάσεων σε  σχέση με τη ψυχοσωματική υγεία  και ευεξία των μαθητών μας  .

Ευχαριστώ   ιδιαίτερα  τον  εκλεκτό φίλο και συνάδελφο   κ.ΜΑΤΑΝΑ  ΚΩΝ/ΝΟ (ΠΕ19) για την  τεχνολογική υποστήριξη που παρείχε και  παρέχει στην συγκεκριμένη προσπάθεια, προς όφελος της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Καλή πλοήγηση!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/%cf%80%ce%b1%cf%80%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%ae%cf%82-%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%ae%cf%84%ce%b1%cf%82/