Αν όλα τα παιδιά της γης

Φτάνοντας στη Χωχαρούπα, η Χαρά, ο Λουκάς, η Γαλήνη και ο Αρμπέν βρήκαν τα παιδιά να διαβάζουν, ξαπλωμένα κάτω από τα δέντρα.

Ο Λουκιανός Κηλαηδόνης έβαλε μουσική στο ποίημα και το έκανε ένα χαρούμενο τραγούδι. Ακούσαμε το τραγούδι ΄΄Αν όλα τα παιδιά της γης΄΄

Θα ζωγραφίσουμε τη γη και τα παιδιά που ενώνονται με ειρήνη ,φιλία,αγάπη

Κατηγορίες: Γλώσσα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αν όλα τα παιδιά της γης

Η μυστική ζωή των δέντρων!!

stock photo forest

Θα ασχοληθούμε με το δάσος . Ως αφορμή θα διαβάσουμε το παραμύθι ΄΄Η μυστική ζωή των δέντρων΄΄. Θα γνωρίσουμε τη χλωρίδα και την πανίδα των δασών ,θα γνωρίσουμε μύθους,παραδόσεις και παραδοσιακά τραγούδια,θα μάθουν τα απειλούμενα είδη, θα αναπτύξουν καλλιτεχνικές δεξιότητες δημιουργώντας πίνακες γνωστών ζωγράφων

Κατηγορίες: δασος, Μελέτη | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η μυστική ζωή των δέντρων!!

Μαθαίνω τα γεωμετρικά σχήματα-στερεά

.jpgΑς μάθουμε να ξεχωρίζουμε τα σχήματα από τα στερεά .Να αναγνωρίζουμε τα ονόματα των σχημάτων και των στερών. Να σχεδιάζουν σχήματα και να αναγνωρίζουν στερεά με αντικείμενα της καθημερινότητας .

Κατηγορίες: Μαθηματικά | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνω τα γεωμετρικά σχήματα-στερεά

Μαθαίνω για τη μέλισσα και τη ζωή της!

Τα παιδιά θα γνωρίσουν γεγονότα που αφορούν τη ζωή της μέλισσας. Θα μάθουν για την    ανατομία των μελισσών, την κοινωνία τους και τα προϊόντα που παράγουν.

Σε αυτήν την ηλικία μπορεί να γνωρίζουν ότι οι μέλισσες ζουν σε κυψέλη και ότι παράγουν το μέλι. Όμως μπορεί να θεωρούν ότι όλες οι μέλισσες είναι ίδιες και ότι δεν υπάρχει η διάκριση των μελισσών σε βασίλισσα, εργάτριες, κηφήνες. Επίσης, μπορεί να μην γνωρίζουν το γεγονός ότι χρειάζεται κάποιος ειδικός, ο μελισσοκόμος, ο οποίος είναι ο υπεύθυνος για τη συλλογή του μελιού από τις κυψέλες.

Κατηγορίες: Μελέτη, μέλισσα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνω για τη μέλισσα και τη ζωή της!

Χριστουγεννιάτικο Ημερολόγιο

Φτιάχνουμε το χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο μας

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικο Ημερολόγιο

Στολισμός τάξης

Σήμερα με τους μαθητές μου,στολίσαμε στην τάξη μας το χριστουγεννιάτικο δέντρο μας. Σε καθημερινή βάση τοποθετούμε σε διάφορα σημεία κατασκευές που φτιάχνουμε. Το επόμενο βήμα μας θα είναι η δημιουργία ενός μικρού σπιτιού από μπισκότα και ένα σοκολατένιο δέντρο. Μια έκπληξη που θα τους τρελάνει!!

Κατηγορίες: Χριστούγεννα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στολισμός τάξης

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΡΑΦΗΜΑΤΟΣ