Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ

Ένα από τα σπουδαιότερα δημιουργήματα των αρχαίων Ελλήνων που με την πολυπλοκότητα του έχει συναρπάσει πλήθος επιστημόνων, είναι ο μηχανισμός των Αντικυθήρων! Θαυμαστή ανακάλυψη σε ένα ναυάγιο ανοιχτά των Αντικυθήρων θεωρείται ο πρώτος υπολογιστής της ιστορίας!
Πρόκειται ουσιαστικά για έναν πολύπλοκο μηχανισμό που χρησίμευε ως όργανο αστρονομικών παρατηρήσεων και παρουσιάζει ομοιότητες με ωρολογιακό μηχανισμό.

NAMA_Machine_d'Anticythère_1

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο To υδραυλικό ρολόι του Αρχιμήδη

Ο Αρχιμήδης έστρεψε την εφευρετική του μεγαλοφυΐα  στο μεγάλο πρόβλημα του χρόνου. Τα ηλιακά ρολόγια δεν θα μπορούσαν να μετρήσουν τον χρόνο τη νύχτα ή όταν είχε συννεφιά. Το ρολόι που ο Αρχιμήδης επινόησε, χρησιμοποίησε την ελεύθερη πτώση του νερού για να κινήσει τους δείκτες που έδειχναν τον χρόνο. Η αλλαγή στη στάθμη ύδατος μετρούσε το πέρασμα του χρόνου και είχε σχέση με ένα έξυπνο σύστημα που ρύθμιζε το ποσοστό αλλαγής της ροής του νερού, σύμφωνα με την εποχή.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΥΠΑΛΙΝΕΙΟ ΟΡΥΓΜΑ: ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Το Ευπαλίνειο όρυγμα, μια σήραγγα 1036 μέτρων κοντά στο Πυθαγόρειο της Σάμου, κατασκευάστηκε έπειτα από εντολή του τυράννου Πολυκράτη τον 6ο αι. π.Χ. με σκοπό να μεταφερθεί νερό από την πηγή που βρισκόταν πίσω από το βουνό στην πρωτεύουσα της Σάμου.

Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει αιώνες μετά την κατασκευή του είναι το γεγονός ότι η σήραγγα διανοίχτηκε από τα δύο άκρα της συγχρόνως. Η συνάντηση των δύο τμημάτων κάτω από την κορυφή του βουνού πραγματοποιήθηκε με μαθηματική ακρίβεια, παρά το γεγονός ότι οι γεωλογικές συνθήκες ανάγκασαν τον μηχανικό Ευπαλίνο να εκτραπεί πολλές φορές από την ευθυγραμμία.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο EKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Κάποιοι μαθητές επιλέγουν σπουδές στο Γενικό Λύκειο, κάποιοι στο Επαγγελματικό Λύκειο, κάποιοι σε κάποιον άλλο από τους υπάρχοντες τύπους Λυκείου και κάποιοι άλλοι ίσως να μη συνεχίσουν την εκπαίδευσή τους και να μπουν στην αγορά εργασίας βρίσκοντας μια δουλειά την οποία πιθανό να συνδυάσουν με κάποιο είδος κατάρτισης. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΓΥΘΕΙΟ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ

Το σχολείο μου είναι το ΕΠΑΛ Γυθείου και βρίσκεται στην τοπική Κοινότητα των Αιγιών, έξι χιλιόμετρα έξω από το Γύθειο. Εξυπηρετεί τους μαθητές του Δήμου Ανατολικής Μάνης και στεγάζεται στο παλιό παραδοσιακό κτίριο του Δημοτικού Σχολείου της περιοχής.

View this document on Scribd