Συμβουλές στους μαθητές μου για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Το Διαδίκτυο είναι ένα καταπληκτικός κόσμος μάθησης ,επικοινωνίας και διασκέδασης είναι όμως και ένας κόσμος ανοιχτός σε όλους καλούς και κακούς. Μπορούμε να απολαμβάνουμε τα οφέλη του Διαδικτύου με ασφάλεια και να αποφεύγουμε τους πιθανούς κινδύνους. Διαβάστε με προσοχή!
Σέρφαρε ηθικά με κριτική σκέψη.
• Αντιμετωπίζω τους άλλους χρήστες του διαδικτύου με τον ίδιο τρόπο που θα ήθελα να μου φέρονται αυτοί.
• Γνωρίζω ότι το κατέβασμα φωτογραφιών ,μουσικής η βίντεο μπορεί να είναι παράνομο.
• Δεν αντιγράφω κείμενα από υλικό του διαδικτύου για τις εργασίες μου,γιατι είναι σα να κλέβω.
• Δεν προωθώ e-mail που έλαβα και που βρίσκω απαράδεκτο γιατί είναι σαν να προωθώ ανεπιθύμητη αλληλογραφία.
• Ποτέ δε συναντώ στο φυσικό κόσμο φίλους που γνώρισα στο διαδίκτυο και που δεν γνωρίζω στον πραγματικό κόσμο.
• Εάν κάποιος διαδικτυακός φίλος μου ζητήσει να κρατήσω τη φιλία μας μυστική τότε κάτι δεν πάει καλά.
Δεν είμαστε ανώνυμοι στο Διαδίκτυο,όλοι αφήνουμε ηλεκτρονικά ίχνη.
Όλοι αφήνουμε ηλεκτρονικά ίχνη στο Διαδίκτυο πρέπει να συμπεριφέρομαι με κανόνες και με ηθική.
• Ενημερώνω τους γονείς η τους δασκάλους μου στη περίπτωση που διαβάσω στο διαδίκτυο κάτι που με ενοχλεί η που με κάνει να νοιώθω άβολα δίχως να διστάσω.
Οι φίλοι που γνωρίζουμε μόνο μέσα από το Διαδίκτυο παραμένουν άγνωστοι.
Εάν κάποιος μου στείλει ένα απρεπές μήνυμα η μια απρεπή εικόνα η με παρενοχλεί στο διαδίκτυο μπορώ να καλέσω το τηλέφωνο 800 11 800 15 χωρίς
Χρέωση για να ζητήσω ανώνυμα βοήθεια από ειδικούς του ελληνικού κέντρου ασφαλούς Διαδικτύου.
Ότι ανεβαίνει στο διαδίκτυο παραμένει εκεί για πάντα
• Εάν κάποιος μου προσφέρει κάτι στο Διαδίκτυο που μου φαίνεται υπερβολικό για να είναι αλήθεια.
• Δεν ενδιαφέρομαι για υλικό που απευθύνεται σε ανήλικους.
• Εάν βρώ κάποια ιστοσελίδα που με τρομάζει το αναφέρω στους γονείς μου η στους δασκάλους.
Ελεγξε την εγκυρότητα της πληροφορίας στο Διαδίκτυο.
Διασταυρώνω πάντα το υλικό που βρίσκω στο Διαδίκτυο με άλλες πήγες.
Σκέψου πριν δημοσιεύσεις,προστάτευσε την ιδιωτική ζωή τη δική σου της οικογένειας σου των φίλων σου.
• Δεν αποκαλύπτω σε κανένα, ούτε και στους καλύτερους μου φίλους το κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού που έχω στο διαδίκτυο.
• Σβήνω αμέσωςe-mail που έχω λάβει από αποστολέα που δεν γνωρίζω στο διαδίκτυο.
• Δεν κάνω ποτέ αγορές από το διαδίκτυο εάν δεν είναι δίπλα
μου ένας γονέας.
Μην ξεχνάς να ζείς στο πραγματικό κόσμο για χάρη του Διαδικτύου.

Εθισμός στο διαδίκτυο και τα διαδικτυακά παιχνίδια

Μια σύγχρονη μάστιγα που αγγίζει όλο και περισσότερα Ελληνόπουλα είναι ο εθισμός στο Διαδίκτυο. Ενα σύνθετο πρόβλημα με σοβαρές συνέπειες στην καθημερινότητα των παιδιών αλλά και των οικογενειών τους.
Η κατάχρηση του Διαδικτύου αφορά κυρίως τις εφηβικές ηλικίες, ενώ «χτυπά» περισσότερο τα αγόρια, παιδιά δυσλειτουργικών οικογενειών και άτομα με ευάλωτο ψυχισμό. Tα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί επιστημονικές μονάδες που στοχεύουν στην απεξάρτηση από το Ιντερνετ, κάτι το οποίο, όπως φαίνεται, προϋποθέτει υγιείς σχέσεις στο οικογενειακό και κοινωνικό περιβάλλον και σωστή επικοινωνία με τους οικείους μας.
Τι εννοούμε με τον όρο «εξάρτηση» από το Διαδίκτυο;
Εννοούμε την υπερβολική χρήση του Διαδικτύου σε βαθμό που να προκαλεί αντικοινωνική συμπεριφορά και μη φυσιολογική ανάπτυξη της ψυχοσύνθεσης του ατόμου, θέτοντας παράλληλα εμπόδια στην προσωπική του εξέλιξη.
Το φαινόμενο είναι συνηθέστερο σε παιδιά εφηβικής ηλικίας λόγω της ανώριμης προσωπικότητάς τους, εμφανίζεται, όμως, και σε ενηλίκους.

Εθισμός στα διαδικτυακά παιχνίδια

Ένα φαινόμενο που αναδύεται στις μέρες μας είναι ο εθισμός στα διαδικτυακά παιχνίδια με αποτέλεσμα οι νέοι να αφιερώνουν πολύ χρόνο μπροστά στην οθόνη ενός Η/Υ.
Αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα όπως επιθετικότητα, εθισμό και κοινωνική απομόνωση.
Είναι άτομα που δεν μπορούν να ικανοποιούν κοινωνικές και συναισθηματικές ανάγκες και δεν μπορούν να ελέγξουν τη χρήση. Άλλα αίτια εθισμού είναι η μοναξιά, άγχος,
κατάθλιψη και η χαμηλή αυτοεκτίμηση.
Mεγάλο ρόλο στον εθισμό παίζει και η ψυχολογία του παίκτη γιατί στα διαδικτυακά παιχνίδια δημιουργείς ένα νέο χαρακτήρα και εισέρχεσαι σε ένα νέο κόσμο. Αλληλεπιδράς με
ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, πράγμα που σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις πτυχές του χαρακτήρα σου και να παρουσιάσεις έναν άλλο εαυτό.
Εκατομμύρια παίκτες στον κόσμο όμως, ιδιαίτερα νέα παιδιά και έφηβοι, ασχολούνται με διαδικτυακά παιχνίδια.
Σύμφωνα με τα πρώτα επιστημονικά στοιχεία προκύπτει ότι ο εθισμός των νέων στην Ελλάδα-σε μία χώρα με πολύ χαμηλή διείσδυση του διαδικτύου, φτάνει στο 8.2% μεταξύ των χρηστών,
με τα αγόρια να έχουν την πρωτοκαθεδρία (ποσοστό 6,2% σε σύγκριση με 2% για τα κορίτσια).

Στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης η Βάσω Μιλλούση

Με άλλη μία μεγάλη διάκριση κλείνει το 2012 για την ελληνική ενόργανη γυμναστική, αφού η Βάσω Μιλλούση τερμάτισε στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης της FIG στη δοκό ισορροπίας, μιμούμενη τους Λευτέρη Κοσμίδη και Λευτέρη Πετρούνια. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απουσίασε από το Τσάλεντζ Καπ της Οστράβα, όπου προέκυψε η τελική κατάταξη των οργάνων και έγινε η απονομή των τροπαίων, αλλά παρέλαβε το έπαθλό της από τα χέρια των δύο συναθλητών της, που το παρέλαβαν για λογαριασμό της στην τσεχική πόλη.