Η Πληροφορική στην εκπαίδευση

Η διδασκαλία των Τ.Π.Ε. στο δημοτικό

Δράσεις 3d εκτύπωσης στο 23ο Γυμνάσιο Αθήνας

Δεκ 201819

Το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα MakeITReal, που αφορά το σχεδιασμό και εκτύπωση τρισδιάστατων αντικειμένων.
Μεταξύ άλλων, η δουλειά των παιδιών προβλήθηκε τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, αποσπώντας ενθαρρυντικά σχόλια!!

Βιβλίο βοήθημα ΑΕΠΠ

Δεκ 201812

Δωρεάν ολοκληρωμένο βοήθημα για το μάθημα της

Ανάπτυξης Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον της Γ’ Λυκείου

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Λύκειο | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιβλίο βοήθημα ΑΕΠΠ

Φύλλα Εργασίας για το Scratch

Δεκ 201812

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε χρήσιμα φύλλα εργασίας , τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στην τάξη κατά τη διδασκαλία των αρχών προγραμματισμού

από κάτω από: Δημοτικό | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φύλλα Εργασίας για το Scratch

Διαγωνισμός Πληροφορικής σχ. έτους 2018-19

Δεκ 201812

Η ΕΠΥ (Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων & Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών ) οργανώνει για τριάντα ένα (31) συνεχή χρόνια τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής ( www.pdp.gr) . Ο Διαγωνισμός αυτός, αποτελεί το εθνικό σκέλος, ενός από τους έξι διεθνείς διαγωνισμούς που προωθεί η UNESCO. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής (ΠΔΠ), τελεί από την έναρξη του, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Στην επιστημονική του επιτροπή, συμμετέχουν καθηγητές από όλα τα τμήματα Πληροφορικής των Α.Ε.Ι. και Πολυτεχνείων της χώρας. Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Νέα-Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διαγωνισμός Πληροφορικής σχ. έτους 2018-19

Η ιδιοφυΐα του Νίκολα Τέσλα

Δεκ 201810

Η ζωή και το έργο ενός από τους μεγαλύτερους επιστήμονες-εφευρέτες  που γέννησε η ανθρωπότητα στο παρακάτω ντοκυμαντέρ..

..και σε μορφή παρουσίασης

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Επιστήμη-Θέματα | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ιδιοφυΐα του Νίκολα Τέσλα

Η ρομποτική στην εκπαίδευση

Δεκ 20185

Γενικά, το  ρομπότ  μπορεί  να  χρησιμοποιηθεί  στην  εκπαίδευση –  στην Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια ακόμα και στην Τριτοβάθμια  εκπαίδευση – αλλά  και  εκτός σχολείου ως  ένα αποτελεσματικό εργαλείο για  την ανάπτυξη γνωστικών δομών από  τα παιδιά. Η εκπαίδευση με τη ρομποτική πραγματοποιείται με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών ή φοιτητών οι οποίοι δουλεύουν σε ομάδες χρησιμοποιώντας ένα εκπαιδευτικό πακέτο που περιέχει επεξεργαστή (μυαλό), αισθητήρες (αισθήσεις) ως εισόδους της κατασκευής, κινητήρες ως εξόδους και δομικά στοιχεία για την ολοκλήρωση της κατασκευής. Η  ενασχόληση  με  τη  ρομποτική  ενέχει  δύο  ειδών δραστηριότητες: μια κατασκευαστική και μια προγραμματιστική. Οι διδασκόμενοι κατασκευάζουν ρομποτικές κατασκευές και στη συνέχεια τις προγραμματίζουν ώστε να δώσουν λύσεις σε αυθεντικά προβλήματα .
από κάτω από: Γυμνάσιο | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ρομποτική στην εκπαίδευση

Τεχνητή Νοημοσύνη ( Artificial Intelligence )

Δεκ 20185

Η σπουδαιότητα της τεχνητής νοημοσύνης

Η πρόοδος της τεχνητής νοημοσύνης σε συνδυασμό με την ταχύτατα αυξανόμενη δυνατότητα αποθήκευσης και επεξεργασίας δεδομένων, οδηγεί μία σπουδαία τεχνολογική επανάσταση. Σε ένα κοντινό σενάριο και στα πλαίσια του Internet of Things, δισεκατομμύρια διασυνδεδεμένες συσκευές θα αποστέλλουν, συστηματικά, δεδομένα και events που θα αποθηκεύονται και επεξεργάζονται αυτόματα από προηγμένες τεχνολογίες Big Data, Machine Learning και Artificial Intelligence.

Ο πλούτος των δεδομένων σε συνδυασμό με τις δυνατότητες αξιοποίησής τους, θα δημιουργήσει πρωτοφανείς ευκαιρίες για την βελτίωση της υγείας, Διαβάστε όλο το άρθρο »

από κάτω από: Επιστήμη-Θέματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τεχνητή Νοημοσύνη ( Artificial Intelligence )

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 20183