Ελεύθερα εναλλακτικά σχολεία: Τι είναι αυτό που τα διακρίνει

Τα ελεύθερα εναλλακτικά σχολεία υπάρχουν για να δοκιμάσουν μια νέα μορφή μάθησης. Τι διακρίνει σήμερα τα ελεύθερα δημοκρατικά σχολεία; Τρεις είναι οι θεμελιώδεις αρχές:

– Οι χαλαρές ιεραρχίες. Τα ελεύθερα δημοκρατικά σχολεία είναι χώροι της κοινότητας που διαμορφώνονται συνεργατικά απ’ όλους τους συμμετέχοντες και εξετάζονται λεπτομερώς με κριτικό πνεύμα.

– Είναι η κοινωνική αξίωση: oι συλλεγείσες γνώσεις και εμπειρίες ενθαρρύνουν και καθιστούν ικανή τη θεώρηση κοινωνικών προβλημάτων, την εποικοδομητική επεξεργασία λύσεων και τη δοκιμασία νέων κοινωνικών μορφών.

– Είναι ο ιδιαίτερος παιδαγωγικός τρόπος. Οι άνθρωποι στα ελεύθερα δημοκρατικά σχολεία αντιλαμβάνονται τη ζωή ως μια δια βίου διαδικασία. Συστατικά στοιχεία της μάθησης είναι επίσης το παιχνίδι, οι κοινωνικές και συναισθηματικές εμπειρίες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών, των νέων και των ενηλίκων.

ΠΗΓΗ: thepsychologysecrets.blogspot.gr/

Κατηγορίες: Επιστημονικά. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.