Ακολούθησε τον Οδυσσέα!

ακολουθησετονοδυσσεα

ΚΛΙΚ στην εικονα για να μεταβείτε στη σελίδα

Ο ταξιδευτής Οδυσσέας θα σας οδηγήσει σε ένα συναρπαστικό ταξίδι στον ελληνικό πολιτισμό από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
Καλεί για συνταξιδιώτες του μαθητές, εκπαιδευτικούς και όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για την πολιτιστική μας κληρονομιά με πρωτότυπο και ψυχαγωγικό τρόπο.ι.

Εκπαιδευτικοί

Εδώ μπορείτε να βρείτε:

– προτάσεις για να πραγματοποιήσετε με τους μαθητές σας ατομικές και ομαδικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες και παιχνίδια
– υποστηρικτικό υλικό για την καλύτερη αξιοποίηση του περιεχομένου της Πύλης, όπως προτάσεις επίσκεψης σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, εκπαιδευτικούς στόχους και λύσεις των προτεινόμενων δραστηριοτήτων, σύνδεση των θεματικών ενοτήτων με τη σχολική ύλη και σχετική βιβλιογραφία.

Μαθητές

Εδώ μπορείτε να ταξιδέψετε στο χρόνο
μαθαίνοντας για τον ελληνικό πολιτισμό και τη ζωή των ανθρώπων σε διάφορες εποχές με:

– προτάσεις για πρωτότυπες ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες και παιχνίδια στο σπίτι ή στο σχολείο
– ψηφιακά έντυπα με ενδιαφέροντα θέματα και οδηγούς περιήγησης για σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους σε όλη την Ελλάδα.
Και άλλα…

ΠΗΓΗ:www.educational.diadrasis.net/